"Türkiye, Alman Büyükelçi'ye randevu vermiyor"

Türkiye’nin Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann'a randevu vermediği iddia edildi.

DHA 28.07.2016 - 11:39

martin erdmann türkiye almanya randevu280716.jpg

Alman basınında yer alan haberlerde, Federal Parlamento’nun 2 Haziran’da 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelendirmesinden bu yana Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann’ın tüm görüşme talepleri ve randevu isteklerine yanıt alamadığı öne sürüldü.

Büyükelçi düzeyinin altındaki diplomatların ara sıra randevu alabildiği belirtilirken, alt düzey görüşmelerin dahi ancak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun onaylamasıyla yapılabildiği kaydedildi.

Alman Federal Parlamentosu’nda 1915 olaylarının "soykırım" olarak nitelendirilmesi üzerine, Almanya Savunma Bakanlığı Müsteşarı ve bir grup Alman vekilin İncirlik Üssü’nde görev yapan Alman askerleri ziyaret etmesine izin vermemişti.

İncirlik ısrarını sürdüren Federal Savunma Komisyonu üyelerinin sonbaharda yapmayı planladıkları ziyarete de henüz olumlu yanıt verilmiş değil.

Alman Büyükelçisi Martin Erdmann, Türkiye ile Almanya arasında patlak veren komedyen Jan Böhmermann krizi sırasında birçok kez Türk Dışişleri'ne görüşmeye çağırılmıştı.

Büyükelçi Erdmann, Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik davanın duruşmasına katılmış ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından eleştirilmişti.

Sayfa Yükleniyor...