BAKÜ - Erivan’la ile Ankara arasındaki ilişkilerin normalizasyonu için üzerinde anlaşmaya varılan ‘yol haritasını’ görüşen Ermenistan Güvenlik Kurulu üyeleri, Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan’ın ‘Türkiye ile diyalog’ konulu raporunu olumlu karşıladı.

Toplatıda konuşan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, ‘yol haritası’ detaylarının kısa vadede Ermeni kamuoyuna açıklanacağını belirterek, ‘Halkın söz konusu belgede yer alan maddeleri destekleyeceğinden eminim’ şeklinde konuştu.

‘Erivan yönetiminin tutumu belli ve apaçık ortada. 21. yüzyılda Avrupa’da kapalı sınır kalmamalı’ diyen Sarkisyan, etkin devlet olmaya götüren tek yolunun ulaşım ağlarının gelişmesi ve ekonomik bağlantıların maksimum artırılmasından geçtiğini vurguladı.

Türkiye ile mutabık kalınan ‘yol haritası’ karşılışında, Ankara’ya hiçbir tavizin verilmediğinin altını çizen Sarkisyan, ‘Şunu bir daha özellikle vuırguluyorum: Türklerle hiçbir zaman Azerbaycan veya Dağlık Karabağ konusu görüşülmedi" dedi.

Bununla beraber, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalizasyonunun Dağlık Karabağ sorununun çözümüne ‘belki de olumlu katkıda bulunabileceğini’ söyleyen Ermeni lider, ‘Fakat bu Karabağ’ın koşul olarak masaya yatırıldığı anlamına gelmiyor’ dedi.

SOYKIRIM HİÇ BU KADAR GÜDNEMDE OLMADI
Sözde soykırım günü öncesinde açıklanan bildiriinin soykırımın tanıtılması politikasını engellemediğini bildiren Serj Sarkisyan, ‘Tam aksi görüşteyim. Uluslararası haber sitelerini izlediyseniz, soykırım konusunun hiç bu kadar gündeme getirilmediğini görürsünüz. Tüm önde gelen medya kuruluşları, ‘Evet "soykırım" oldu. Ermenistan lideri ise sınır meselesinin "soykırım" politikasıyla bağlantılı olmadığını defalarca açıkladı’ diye haberler geçti’ şeklinde konuştu.

Türkiye ilişkilerin oluşturulmasının "soykırım" siyasetinden vazgeçilmesi anlamına gelmediğini kaydeden Sarkisyan, ‘Bir daha altını çiziyorum - Türkiye ile ilişkilerin kurulması uluslararası alanda "soykırım" tanınması sürecini engellemez. 1915'in "soykırım" olarak tanınması, ileride benzeri olayların gerçekleşmesini önler. Tarihi gerçeklere yönelik bakış açısımız değişmedi. Değişemez’ dedi.

ANKARA DA 24 NİSAN'IN ÖNEMİNİ KABUL ETTİ
Sarkisyan’a göre, ‘yol haritası’ bildirisinin 24 Nisan öncesinde açıklanması aslında ‘Ankara’nın "soykırım" gününün önemini kabullendiği’ anlamı taşıyor.

Konuşmasında İsviçre’nin Ankara ile Erivan arasındaki arabuluculuk misyonu ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile yaptığı telefon görüşmesini de değerlendiren Sarkisyan, ‘Bu iki husus, Türkiye ile Ankara arasında sağlanacak anlşamaların uyugulamasında Washington ve Bern’in bir çeşit garantör rolü üstlendiği anlamı taşıyor’ iddiasını ortaya koydu.

Sarkisyan konuşmasını, ‘Kendi çıkarlarımzı güvene alarak doğru yolda adım adım lerlemek zorundayız’ ifadesiyle tamamladı.

Bu arada, Ermenistan Güvenlik Kurulu toplantısına katılmayı reddeden tek üyenin aşırı milliyetçi Taşnak Partisi temsilcisi Armen Rustamyan olduğu dikkat çekti. Türkiye ile diyalog nedeniyle koalisyon hükumetinden çekilme konusunun parti yönetimince tartıştışıldığını hatırlatan Rustamyan, Ermenistan yönetiminin Türkiye ile ilişkiler konusunda izlediği politikayı ‘ciddi hata’ olarak niteledi.