'Anlaşma yok'

Ukrayna'da sokaklardaki gerginlik sürerken, istifası istenen Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, muhalif liderlere hükümete dahil olma teklifi yaptı. Ancak yapılan bu teklif reddedildi.

25.01.2014 - 21:46

'Anlaşma yok'

Ukrayna'daki kriz devam ediyor.

Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile muhalefet liderleri arasında üç saat süren görüşmeler sona erdi.

Devlet Başkanlığı İdaresi tarafından yapılan açıklamada, Yanukoviç'in, muhalefetteki Batkivşçina (Vatan) Partisi lideri Arseny Yatsenyuk'a başbakanlık, UDAR (Darbe) Partisi lideri ve eski dünya ağır siklet boks şampiyonu Vitaliy Kliçko'ya ise başbakan yardımcılığı görevi önerdiği bildirildi.

Ancak devlet başkanının yaptığı bu teklif reddedildi, muhalifler erken seçime gidilmesi taleplerini yineledi. 

Arseny Yatsenyuk Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Anlaşma yok, ülkeyi kimin yöneteceğini devlet başkanı değil halk seçecektir" ifadelerini kullandı.

İlk gelen haberlerde tarafların, sokakların hem güvenlik güçleri hem de eylemciler tarafından boşaltılması konusunda anlaşmaya vardığı belirtilmişti.

Yanukoviç ile muhalefet liderleri üç gündür görüşmeler gerçekleştiriyordu.

SOKAKLAR GERGİN
Öte yandan sokaklardaki gerginlik sürüyor. Başkent Kiev'in Bağımsızlık Meydanı yakınlarındaki çatışmalar dün günboyu devam etti.

Polis, gözyaşartıcı gaz ve plastik mermiyle göstericileri dağtımaya çalıştı. Sokaklara barikat kuran göstericiler de taş ve el yapımı bombalarla polislere karşılık verdi.


Gece saatlerinde ise binlerce gösterici Ukrayna Kongre Merkezi'ni kuşattı. Binanın içinde 150 kadar güvenlik görevlisinin olduğu belirtildi.

Yanukoviç yönetimini Rusya yanlısı bir siyaset izlemekle suçlayan göstericiler, hükümetin istifası için 2 aydır gösteri düzenliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...