Annan: Suriye'de şiddetin durması zor

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nin Suriye temsilcisi Kofi Annan, Şam'da Devlet Başkanı Beşşar Esad ile ikinci kez görüştü. Ama görüşmeden somut bir sonuç çıkmadı.

11.03.2012 - 17:55

Annan: Suriye'de şiddetin durması zor

Kofi Annan, Esad ile ikinci görüşmesinin ardından iyimser olduğunu söyledi. Ancak Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği temsilcisi, kan dökülmesinin önüne geçmenin zor olacağını kabul etti. "Zor olacak ama ümidimiz var" dedi.

Esad ile görüşmeden önce, Suriye müftüsü ve Hıristiyan dinadamlarıyla biraya gelen Annan, Şam'daki temaslarıyla, ateşkes ve çatışma bölgelerine uluslarararası örgütlerin yardım ulaştırmasını sağlamayı amaçlıyordu. Beşşar Esad, terörist gruplar ülkede faaliyet gösterdiği sürece siyasi diyalog olmaz" demişti.

ANNAN BUGÜN TÜRKİYE’DE
Kofi Annan, Şam temaslarının ardından Türkiye'ye gelecek. Annan'ın, Hatay'daki kampları da ziyaret etmesi bekleniyor.

Kofi Annan Ankara programı çerçevesinde, Dişişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla biraraya gelecek. Suriye ziyaretine ilişkin izlenimlerini aktaracak. Görüşmelerde, Suriye'deki son durum, ay sonunda İstanbul'da yapılması planlanan Suriye'nin Dostları Toplantısı ve bundan sonra atılabilecek adımlar ele alınacak. Kofi Anna, Türkiye'ye sığınan Suriyeliler'i, Hatay'da kaldıkları kamplarda ziyaret etmesi de bekleniyor.

SURİYE'DEN KAÇAN 50 KİŞİ TÜRKİYE'YE GİRDİ
Suriye'deki olaylardan kaçan aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 50 kişi, Reyhanlı ilçesinden Türkiye'ye giriş yaptı. Suriye'nin Atma kasabasından geldiği öğrenilen, aralarında kadın ve çocukların bulunduğu Suriyelilerin Reyhanlı ilçesine bağlı Kuşaklı köyünden Türkiye'ye yaya olarak giriş yaptığı belirtildi.

Sınırı geçen Suriyelilerin, güvenlik güçlerinin yaptığı kontrollerin ardından Kızılay tarafından kurulan çadır kentte yerleştirildiği kaydedildi.

Yetkililer, pazartesi gününden bu yana Reyhanlı ilçesine bağlı sınıra yakın Bükülmez, Kavalcık, Kuşaklı köylerinden 500'e yakın

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...