Annan'la görüşürken Esad'a darbe

Suriye'de Hula kasabasında çoğu çocuk ve kadın 108 kişinin katledilmesinin ardından Avrupa Birliği ülkeleri, Esad'a siyasi baskıyı arttırdı. Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya ve İspanya bugün art arda ülkelerindeki Suriye büyükelçilerini sınır dışı etti.

29.05.2012 - 16:12

Annan'la görüşürken Esad'a darbe

Suriye'de Humus kentine bağlı Hula ilçesinde geçtiğimiz cuma günü 108 kişinin katledilmesinin ardından Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a uluslararası toplum tarafından siyasi baskı arttırıldı. BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın başkent Şam'da Esad'la başbaşa görüştüğü sırada AB üyesi ülkeler, Suriye büyükelçilerini sınır dışı etti.

Sabah saatlerinde Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriye'deki şiddet olaylarını protesto etmek amacıyla bu ülkenin büyükelçisini sınır dışı edeceklerini açıkladı. Hollande, ülkesinde Suriye elçisinin bu konuda yarın ya da çarşamba günü ülkeyi terk etmesi için bilgilendirileceğini belirtti. Fransa ayrıca Suriye'nin Dostları Grubu'nun temmuz ayı başında Paris'te toplanacağını duyurdu.

'GÜVENLİK KONSEYİ SURİYE'Yİ GÖRÜŞSÜN'
Fransa'dan sonra Almanya da, Şam yönetimine bağlı büyükelçiyi sınır dışı edeceğini açıkladı. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye konusunu yeniden gündeme almasını talep etti.

ART ARDA SINIR DIŞI ETTİLER
Bu iki ülkenin ardından İspanya ve İngiltere, Kanaada, Bulgaristan da, Suriye büyükelçilerini sınır dışı edeceklerini duyurdu. Hollanda ise Suriye büyükelçisini "istenmeyen adam" ilan etti. İtalya'nın da bu yönde bir karar alması bekleniyor. Uluslararası toplumun Suriye'deki katliamdan duyduğu dehşeti dile getiren İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, ülkesindeki Suriye maslahatgüzarıyla birlikte iki diplomata İngiltere'yi terk etmeleri için 7 gün tanındığını söyledi. Suriye'nin Londra Büyükelçisi Sami Hiyami bu yılın mart ayında, İngiliz hükümetinin Esad rejimine yönelik eleştirilerini artırmasının ardından ülkesine dönmüştü. Suriye, İngiltere'de maslahatgüzar düzeyinde temsil ediliyordu.

ABD DE MASLAHATGÜZARI SINIR DIŞI EDİYOR
Avrupa ülkelerinin Hula'daki katliam sonrasında Suriye büyükelçilerini sınır dışı etmesinın ardından benzer bir kararı ABD de aldı. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland, "Günahsız insanların ölümünden Suriye yönetimi sorumlu" diyerek bu ülkenin ABD'deki maslahatgüzarı Zuheir Cabbur'u sınır dışı edeceklerini belirtti.

ESAD: TERÖRİST EYLEMLER BİTMEZSE BARIŞ ZOR
BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'la bir saat görüşen Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, bazı ülkelerin desteğini alan muhalif güçlerin son dönemde saldırılarını arttırdığını savundu. Esad, "Annan barış planının başarıya ulaşması terör eylemlerinin sona ermesi, dış desteğin ve silah kaçakçılığının sona erdirilmesine bağlı" dedi.

ANNAN: CESUR KARARLAR ALINMALI
Uluslararası toplumun özellikle Hula'daki katliamdan sonra ciddi endişeler taşıdığını belirten Kofi Annan da, şiddetin sona erdirilmesi ve mahkumların serbest bırakılması için cesur kararlar alınmazsa altı maddelik barış planının başarılı olamayacağını vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un ise, BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'la bugün telefon görüşmesi yaparak Suriye'deki son gelişmeleri ele alacağı belirtildi.

Moskova'da açıklama yapan Lavrov, "Suriye'deki gelişmeleri ''Birinci elden almak için'' Annan'la görüşeceğim. Annan'la bugün öğleden sonra telefon görüşmesi konusunda anlaştık. Moskova olarak Suriye'deki durumunla ilgili değerlendirmeyi ilk elden duymak istiyoruz'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...