AP: El Kaide'de Türk F-16 pilotu

Pakistan istihbaratını kaynak gösteren AP, El Kaide kampında Türk ordusunda F-16 pilotluğu yapmış eski bir subayın da bulunduğunu dünyaya duyurdu.

05.10.2010 - 08:37

AP: El Kaide'de Türk F-16 pilotu

Flaş iddiayı Amerikan Associated Press (AP) ajansı ortaya attı. AP'ye konuşan üst düzey bir Pakistanlı istihbaratçı, Avrupa’da terör saldırısı düzenlemek üzere Pakistan’da eğitim alanlar arasında Türkler’in de bulunduğunu söyledi.

İstihbaratçı, Avrupa vatandaşı onlarca Müslüman’ın, Pakistan’ın kanun tanımayan sınır bölgesinde bulunan aşiret topraklarında, Avrupa’da gerçekleştirilecek terör saldırıları için eğitildiklerini açıkladı. Bu kişilerin El Kaide tarafından, Avrupa’da kolayca hareket edebildikleri için seçildiklerini anlatan yetkili, Pakistan’da “terör eğitimi” alanlar arasında, Çeçenler’in, Özbekler’in, Araplar’ın ve Türkler’in de olduğunu söyledi.

Daha önce Türk Hava Kuvvetleri’nde görev yapmış bir F-16 pilotunun da bu eğitimlere katıldığını iddia ederek bunun oraya gelenlerin eğitimli insanlar olduğunu gösterdiğini sözlerine ekleyen istihbarat görevlisi, “Böyle insanların buraya aradıkları saf (İslami) ideolojinin bu olduğunu düşünerek gelmeleri bizi çok şaşırtıyor” dedi.

Türk pilotun Paris’teki Eyfel Kulesi’ni hedef alan saldırıya hazırlandığı öne sürülüyor.

ABD ve İngiltere, Avrupa’ya, özellikle de Fransa ve Almanya’ya yolculuk edecek vatandaşlarına, terör saldırılarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyarılar yapmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...