AP Macar Başbakan'ı böyle protesto etti

AB'nin yeni dönem başkanı Macaristan'ın Başbakanı, çıkardığı basın yasası nedeniyle Avrupa Parlamentosu'nda protestoların hedefi oldu.

NTV Haber 20.01.2011 - 12:02

AP Macar Başbakan'ı böyle protesto etti

Avrupa Birliği dönem başkanlığını üstlenen Macaristan'ın başbakanı Viktor Orban, Avrupa Parlamentosu'nda yapacağı ilk konuşmada protesto gösterileriyle karşılandı.

Parlamenterler basın özgürlüğünü kısıtlayan yeni medya yasasını protesto etmek için ağızlarını bantla kapattı ve "sansür" yazılı pankartlar açtı.

Orban, protestolara tepki göstererek "Macaristan'ın içişlerine karışmayın" dedi ve şunları ifade etti: "Macaristan'ın iç meseleleriyle ilgili kendi görüşleriniz olabilir. Ama Macaristan'ın iç politikasını ve iç meselelerini 6 aylık dönem başkanlığıyla karıştırmayın. Çünkü eğer karıştırırsanız sizinle savaşmaya hazırım."

Macaristan Başbakanı Viktor Orban. Macaristan Başbakanı Viktor Orban.

Macaristan'da 1 Ocak'ta yürürlüğe giren yeni yasayla kurulan "Basın Yayın Üst Kurulu", özel televizyon ve radyoların yanı sıra gazeteler ve internet sitelerini de denetleyebilecek.

Üyeleri hükümet tarafından atanacak kurul, yeni yasayı ihlal eden medya kuruluşlarına 1 milyon dolara kadar varan para cezaları kesebilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...