AP: Türk hükümeti reform iradesini ispatlamalı

Avrupa Parlamentosu'nda 2008 yılı Türkiye raporu yarın tartışılacak. Raporda, Ergenekon soruşturması, Hrant Dink cinayeti ve PKK terörü gibi konulara değiniliyor.

NTV Haber 10.03.2009 - 17:11

AP: Türk hükümeti reform iradesini ispatlamalı

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu, bugün 2008 yılı Türkiye raporunu tartışacak. Temelde reform sürecindeki yavaşlamanın eleştirildiği raporda, Ergenekon soruşturması, Deniz Feneri davası ve Hrant Dink cinayetine de değiniliyor. Raporun, yarın oylanması bekleniyor.


Avrupa Parlamentosu raporundaki eleştirilerin başında, reform sürecindeki yavaşlama geliyor. Raporda şu ifadeler yer alıyor: "Türk hükümeti 2005 yılında taahhüt ettiği reform sürecine devam konusunda siyasi iradesini ispatlamalı."

İfade ve basın özgürlüğünün güvence altına alınması, bu çerçevede 301. maddenin kaldırılması isteniyor Türkiye'den.

Raporda Ergenekon soruşturması ve Hrant Dink cinayetine de şöyle değiniliyor: "Ergenekon örgütünün devlet kurumlarına sızan uzantılarının bütünüyle ortaya çıkarılması için, yetkilileri soruşturmayı sürdürmeye teşvik ediyoruz. Sanıklara muameleyle ilgili haberlerden ise endişe duyuyor, adil yargılanma hakkının sunulmasını istiyoruz."

Değişiklik önergeleriyle Deniz Feneri davası da rapora girdi. Türkiye, AB ile daha fazla işbirliği yapmaya çağrılıyor.

PKK terörü de raporda geniş yer tutuyor: "PKK derhal ve önkoşulsuz olarak silah bırakmalı. DTP, PKK ve terör eylemleriyle arasına açıkça mesafe koymalı. Türkiye de, siyasi inisiyatif almalı."

Türkiye'nin Ermenistan açılımı da memnuniyetle karşılanıyor. Ama, bununla birlikte, daha ileri bir adımla sınırın açılması talep ediliyor.

Raporda, Türkiye'nin limanlarını Rum bandıralı gemi ve uçaklara açmaması halinde, Aralık 2009'dan itibaren müzakere sürecinin olumsuz etkileneceği uyarısı yapılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...