AP Türkiye raporunu görüşüyor

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye hakkındaki yıllık olağan raporu bugün Strasbourg’daki genel kurul toplantılarında tartışılıyor.

NTV Haber 20.05.2015 - 16:36

AP Türkiye raporunu görüşüyor

Hollandalı Sosyal Demokrat Parlamenter Kati Piri tarafından kaleme alınan raporda Ankara'ya demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti konularında yeterli ilerleme kaydedilmediği mesajı veriliyor.

Medya özgürlüğüne geniş yer verilen raporda, Akkuyu Nükleer Santral projesinin durdurulması, sendikal hakların güvence altına alınması, iş kazaları hakkında saydam soruşturma yürütülmesi isteniyor.

Avrupa Parlamentosu, Ankara’dan IŞİD’le mücadelede daha aktif rol almasını, Kıbrıs’tan asker çekmesini ve kapalı Maraş bölgesini BM’ye devretmesini de talep ediyor.

Raporda Kürt sorununa çözümün Türkiye’de demokrasi, barış, istikrar ve insan haklarına önemli katkı sağlayacağı kaydediliyor.

Buna karşılık PKK’nın AB’nin “terör örgütleri listesinde yer almaya devam ettiği” de not ediliyor. Tasklak rapor bugün öğleden sonra tartışıldıktan sonra yarın genel kurulda oylamaya sunulacak.

Sayfa Yükleniyor...