AP:  Yargı reformunu bir an önce uygulayın

Avrupa Birliği İnsan Hakları Alt Komitesi'nin Türkiye oturumunda konuşan Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten, Türkiye'de yargı reformunun bir an önce uygulanması gerektiğini söyledi.

30.11.2009 - 23:36

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten, Türkiye'de yargının ''bağımsız olduğunu fakat her zaman tarafsız olamadığını'' savundu.

Ruijten, halkın yargıya güven duyabilmesi için yargı reformu stratejisinin bir an önce uygulanması çağrısında bulundu.

Demokratik açılımda Türkiye'nin ''kimi cesur adımlar attığını, fakat bunların TBMM'de alınacak kararlarla desteklenmesi gerektiğini'' kaydetti.

Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre ise demokratik açılımın başarılı olması için Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

Son dönemdeki Türk dış politikasını ''oldukça etkileyici'' bulan Flautre, Ermenistan ile başlatılan diyalog süreci ve ikili ilişkilerin normalleştirilmesi için imzalanan protokollerle, İsrail-Suriye barış görüşmelerindeki rolüyle ve bölgesinde barış için diğer girişimleriyle Türkiye'nin, ''bölgesel oyuncu olduğunu gösterdiğini'' vurguladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...