AP'de katılım düştü, merkez sağ yükseldi

27 Avrupa Birliği ülkesinde düzenlenen Avrupa Parlamentosu seçimlerinde merkez sağ partiler milletvekili sayısını artırarak çoğunluğu sağladı. Seçime katılım rekor seviyeye düştü ve yüzde 43 olarak gerçekleşti.

Haberler 07.06.2009 - 11:27

AP'de katılım düştü, merkez sağ yükseldi

Sandık çıkış anketlerine göre Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda, Avusturya, Belçika gibi ülkelerde, merkez sağ partiler Avrupa Parlamentosu seçimden birinci sırada çıktı.


Yunanistan'daysa muhalefetteki Sosyalist PASOK seçimi kazanırken, Fransız Sosyalistler tarihin en ağır yenilgilerinden birini aldı.

Bu sonuçlara göre, 736 sandalyeli Avrupa Parlamentosu’ndaki merkez sağ partilerin sahip olduğu milletvekili sayısı artacak.Sol partilerin milletvekili sayısıysa azalacak.

Sosyalist Pati Grup Başkanı Martin Schulz, Berlin'de yaptığı açıklamada, "Bu birçok Avrupa ülkesindeki Sosyalistler için çok zor bir gece" ifadesini kullandı.

Bulgaristan'da bir seçmen oyunu kullanıyor Bulgaristan'da bir seçmen oyunu kullanıyor

Liberal Demokratlar’ın Grup Başkanı Graham Watson ise "Sonuçlar seçmenin Sosyalist yaklaşımı reddettiğini gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.

Seçime Yunanistan, Almanya, Belçika, Bulgaristan, İsveç, Finlandiya ve Danimarka'da Türk adaylar da katıldı. En az 4 türk milletvekilinin parlamentoya girmesi bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...