İlişkili Haberler

AB genelindeki cinsel taciz iddialarına ilişkin bugün Strasbourg'da Avrupa Parlamentosu genel kurulunda oylanan karar tasarısı 10 aleyhte ve 27 çekimser oya karşı 580 oyla kabul edildi.

Kararda, Avrupa Parlamentosu'nun kendi bünyesindeki cinsel taciz iddialarını soruşturmak ve gerekirse sorumluları cezalandırmak için bağımsız bir uzmanlar komitesi oluşturması gerektiği belirtildi.

Bu amaçla "gizli" bir kayıt tutulması istendi. Cinsel taciz kurbanlarının AP bünyesindeki ve yerel polis düzeyindeki soruşturmalar sırasında desteklenmeleri kararlaştırıldı.

AP üyeleri ve personelinin "iş yerinde onur ve saygı" konusunda eğitilmelerinin de istendiği kararda, erkek siyasilere "parlamentolarda ve ötesinde sorumlu model vatandaş gibi davranmaları" çağrısında bulunuldu.

Kararda, cinsel tacize karşı AB genelinde müşterek bir strateji oluşturulması önerisi de yer alıyor.

AB genelinde yapılan araştırmalar, kadınların yüzde 55'inin yaşamları boyunca en az bir kez "cinsel tacize maruz
kaldığını" gösteriyor.

Araştırmalar, yöneticilik veya üst düzey kalifikasyon gerektiren işlerde çalışan kadınların diğerlerine oranla daha fazla (%75) cinsel taciz kurbanı olduğunu gösteriyor. Hizmet sektöründe çalışan kadınlara yönelik cinsel taciz oranı ise yüzde 61.