AP'den Türkiye'ye insan hakları eleştirisi

Avrupa Parlamentosu'nun "Türkiye'de insan haklarının mevcut durumu" başlıklı karar tasarısı oy çoğunluğuyla kabul edildi. Kabul edilen kararda Zeytin Dalı Harekatı'nın insani sonuçlarından kaygı duyulduğu ifadesi de var.

NTV Haber 08.02.2018 - 16:37 | Son Güncelleme : 08.02.2018 - 16:39

AP'den Türkiye'ye insan hakları eleştirisi

Avrupa Parlamentosu'nun "Türkiye'de insan haklarının mevcut durumu" başlıklı karar tasarısınd 15 Temmuz darbe girişimi kınandı. Ancak bu girişimin "meşru ve barışçıl muhalefeti susturmak için mazeret olarak kullanıldığı" görüşü dile getirdi.

Karar tasarısında Türkiye'de temel hak ve özgürlükler ile hukuk devletindeki gidişat için "derin endişe duyulduğu" ifade edildi.

Gazeteciler ve sivil toplum aktivistlerinin gözaltına alınması eleştirildi. Parlamenterlerin dokunulmazlığının kaldırılması kınandı.

Türkiye'de laikliğin gerilediği ve dini azınlıkların ayrımcılık gördüğü öne sürüldü.

Sosyal demokratlar ve Hristiyan demokratlar tarafından Zeytin Dalı Harekatı hakkında verilen soru önergesi de kabul edildi.

Önergede operasyonun insani sonuçlarından kaygı duyulduğu ifade edildi. 2002'den bu yana AB terör örgütleri listesinde olduğu hatırlatılan PKK'ya silah bırakma çağrısı yapıldı. Ancak "Kürt sorununa adilane çözüm için" Ankara ve terör örgütü PKK'nın "müzakere masasına dönmesi" istendi.

Kararın doğrudan hukuki bir yaptırımı yok ancak AB içinde Türkiye konusundaki havayı yansıtması bakımından önem taşıyor. Tasarı nisan başlarında Avrupa Komisyonu tarafından yayımlanması beklenen Türkiye İlerleme Raporu'nun içeriği konusunda da ipucu veriyor.

Sayfa Yükleniyor...