Araba kullanan Suudi kadına 10 kırbaç cezası

Suudi Arabistan'da bir kadın, araba kullanma yasağına uymadığı için on defa kırbaçlanma cezasına çarptırıldı.

28.09.2011 - 10:55

Araba kullanan Suudi kadına 10 kırbaç cezası

Şima isimli soyadı açıklanmayan kadının, Temmuz ayında Cidde kentine araba kullanması sebebiyle kırbaç cezasına çarptırıldığı belirtildi.

Kadınların araba kullanmasının yasak olduğu Suudi Arabistan'da farklı kadın örgütleri, bu yasağın kaldırılması için çaba gösteriyor.

Bu örgütlerden biri olan Women2drive (Kadınlar araba kullansın), kırbaç cezasına çarptırılan kadının karara itiraz ettiğini ve temyiz makamına başvurduğunu belirtti.

Daha önce iki Suudi kadının daha araba kullanma yasağına muhalefet etmek suçuyla yargılandıkları belirtildi.

Son aylarda yaygınlaşan "yasadışı araba kullanma" , Suudi kadınların yasağın kaldırılması için Kral Abdullah üzerinde baskı oluşturma amacıyla başvurdukları bir eylemi haline gelmiş durumda.

Haziran ayında 32 yaşındaki bilişim teknolojisi uzmanı Manal el-Şerif, kadınlara araba kullanma yasağına itiraz etme çağrısı yapmış, kendi videosunu da internette paylaşmıştı. Şerif, "kamu düzenini bozmak" suçundan gözaltına alınmıştı.

Bu arada Suudi Arabistan Kralı Abdullah hafta sonu yaptığı açıklamada, ülkedeki kadınların ilk kez oy kullanabileceklerini söylemişti. Kral Abdullah uygulamanın 2015'te başlayacağını belirtmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...