Arafat'ın mezarı 24 Kasım'da açılacak

Eski Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın Ramallah'ta bulunan mezarı, Fransa'da görülen davada mahkeme savcısının talebi üzerine 24 Kasım'da açılacak.

Haberler - Anadolu Ajansı 01.11.2012 - 09:26

Arafat'ın mezarı 24 Kasım'da açılacak

Kudüs'te bulunan üst düzey bir diplomatik kaynak, AA'ya yaptığı açıklamada, Arafat'ın mezarının 24 Kasım'da Fransa adli makamlarından gelen bir heyet tarafından Filistinli yetkililerle açılacağını belirterek, bundan sonra başka herhangi bir uluslararası kurum ya da kuruluştan gelecek bu yöndeki taleplere ise olumsuz yanıt verileceğini söyledi.

Batı Şeria'da Filistin yönetimine ait Ramallah Hastanesi'ne götürülecek olan Arafat'ın naaşından adli tıp araştırmasında kullanılacak örnekler alınacak. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından Arafat'ın naaşı, 2 gün içinde tekrar Devlet Başkanlığı Sarayı Mukata içindeki mezarına defnedilecek.

Fransız Adalet Bakanlığı'nın, söz konusu işlemler için 2 günlük izin isteğine Filistin yönetimince olumlu yanıt verilmişti. Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Arafat'ın ölümü hakkında hiçbir şeyin örtülü kalmaması için mezarın açılmasına izin verdiklerini açıklamıştı.

Arafat, 2004 yılında Fransa'da kaldırıldığı askeri hastanede hayatını kaybetmişti. Arafat'ın eşi Süha Arafat, Lozan'da bulunan bir laboratuvara incelenmek üzere Arafat'a ait kıyafetleri vermişti. Bu kıyafetlerde yüksek oranda radyoaktif polonyum maddesine rastlanması üzerine Arafat'ın suikast sonucu öldüğü yönündeki şüpheler artmıştı.

Sayfa Yükleniyor...