'Arakan'a insani yardım için kararlıyız'

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Myanmar'daki Müslümanlara insani yardım ulaştırmak için her türlü çabayı göstermeye kararlı olduklarını söyledi.

08.08.2012 - 12:44

'Arakan'a insani yardım için kararlıyız'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Myanmar'ın Arakan bölgesinde Müslümanlara yönelik şiddete dikkat çekmek üzere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan'la birlikte Myanmar'a gitti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Myanmar'a hareketinden önce Ankara'da yaptığı açıklamada, Myanmar'daki Müslümanlara insani yardım ulaştırmak için her türlü çabayı göstermeye kararlı olduklarını söyledi.

Arakan'da büyük bir gıda ve ilaç sıkıntısı yaşandığını dile getiren Davutoğlu, "En az 50 bin Müslüman ve 20 bin Budistin evlerinden edildiği resmi kaynaklarda yer alıyor. Bizim yapmaya çalıştığımız oradaki masum insanlara yardımın ulaştırılması. İnsani yardımın ulaştırılması için böldeki ülkeler Endonezya ve Bangladeşle birlikte bazı girişimlerimiz var" dedi.

"ÇELİŞKİLİ BİLGİLER GELİYOR'
Arakan'da Müslümanlara yönelik şiddetle ilgili çelişkili bilgiler olduğunu dile getiren Davutoğlu, "Myanmarlı yetkililer ölü sayısını yüzlerle ifade ederken, bölgedeki Müslüman liderler binlerce insanın öldürüldüğünü belirtiyor" şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Myanmar'a yaptığı ziyarete Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan da eşlik ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...