İlişkili Haberler

Duhok kentinde bir araya gelen 20 Arap aşireti temsilcisi düzenledikleri basın toplantısında, PKK'lı yerel militanların Suriyeli Peşmergelere saldırısını kınadı.

Aşiretler tarafından hazırlanan ortak bildiriyi okuyan Cuburi Aşireti lideri Şeyh Sabah Abid, "PKK'nın bölgede bulunmasını kabul etmiyoruz. PKK, Sincar ve diğer bölgeleri derhal terk etmelidir. Musul'daki Arap şiretleri olarak PKK'nın, Peşmerge güçlerine saldırmasını şiddetle kınıyoruz" ifadelerini kullandı.

Abid, PKK'nın Peşmerge güçlerine saldırmak suretiyle Musul'da çatışma çıkarma ve istikrarsızlık yaratma çabasının arkasında eski Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin olduğunu iddia ederek, şöyle devam etti:

"Şengal'deki (Sincar) PKK militanları, Maliki'nin komutasındadır. Bu militanlar, Kimyasal Ali'den (Ali Hasan Mecid, Saddam Hüseyin'in kuzeni) bile daha kötüler. Maliki döneminde Peşmerge'nin maaşı kesildi ve DAEŞ güçlenip bölgeyi işgal etti. Şimdi de PKK'yı Kürdistan Bölgesi'ne ve tüm bölgeye karşı bir silah olarak kullanmaktadır. Irak'taki unsurlar arasında mezhepsel ve etnik çatışmaları derinleştirmeyi hedeflemektedir."

Maliki'nin talimatı doğrultusunda Sincar ilçesindeki PKK teröristlerinin sayısının her geçen gün arttığını öne süren Abid, "Şengal, Peşmerge'nin döktüğü kan ile kurtarıldı. Irak merkezi hükümeti ve Birleşmiş Milletler'e PKK'nın Şengal ve tüm bölgelerden çıkarılması için çağrıda bulunuyoruz" diye konuştu.

"PKK'NIN SALDIRISI KIRMIZI ÇİZGİMİZİRDİR"

"PKK'nın Peşmerge'ye ya da diğer güvenlik güçlerine saldırması Musul aşiretleri için kırmızı çizgidir" ifadesini kullanan Abid, merkezi hükümet ve ilgili birimlerin PKK'yı Sincar'dan çıkartmaması durumunda kendi imkanlarıyla duruma müdahale edeceklerini belirtti.

Terör örgütü PKK'nın bölgedeki güvenlik ve istikrarı baltaladığını vurgulayan Abid, sözlerini şöyle tamamladı:

"PKK anarşi ve huzursuzluk çıkartmak için bölgede bulunmaktadır. Dini ve etnik unsurların arasındaki güveni zedelemek ve nifak tohumları saçmak arzusundadır. PKK bölgedeki bazı devletlerin planını uygulamak amacıyla Irak'ta bulunmaktadır."

Basın toplantısına Şamer, Ciheş, Tay, Hadidi, Raşid, Cubur, Naim, Lehib, Sade el-Muammer, Hazrec, Abbasin, Elvez, Bagare, Düleymi, Sabavin, Zobih, Ebu Selame, Ubeyd, Serabin ve Ebu Halid olmak üzere 20 aşiretin temsilcisi katıldı.