Arap Baharı’na 40 milyar dolar

Nicolas Sarkozy, Deauville’deki zirvede G8 liderlerinden ‘Arap Baharı’nı desteklemek için 40 milyar dolarlık bir paket hazırlanmasını istedi.

27.05.2011 - 11:21

Arap Baharı’na 40 milyar dolar

Sanayileşmiş sekiz ülkenin liderlerini bir araya getiren G8 Ziresi’nin ikinci gününde de ana gündem maddesi ‘Arap Baharı’ oldu. Mısır ve Tunus'un yeni başbakanlarının da katılımıyla Fransa’nın Deauville kasabasında düzenlene toplantıda Arap Baharı'nın yarattığı iyimser havanın öfkeli bir hayal kırıklığına dönüşmesinin nasıl engellenebileceği tartışıldı.

Fransa Ekonomi Bakanı Jalloul Ayed, Nicolas Sarkozy’nin gelişmiş 8 ülkenin, Arap ülkelerinde gelişen demokrasi hareketlerinin desteklenmesi için 40 milyar dolarlık bir paket hazırlanmasını önerdiğini açıkladı. Sarkozy’nin bu teklifinin diğer liderler tarafından desteklenip desteklenmediği henüz doğrulanmadı.

Zirveyi takip eden kaynaklar daha önce G8 ülkelerinin Mısır ve Tunus'a 20 milyar dolarlık bir yardımda bulunma sözü verdiklerini belirtmişti. 

'ARAP BAHARI'NA DESTEK
2 gün süren toplantının ardından yayımlanacak sonuç bildirisinin taslağı da yavaş yavaş netleşiyor. Yeni Arap demokrasilerini destekleme sözü verilen taslak bildiride, ''Ortadoğu'da ve Kuzey Afrika'da devam eden değişiklikler tarihidir ve Berlin Duvarı'nın yıkılmasından sonra Orta ve Doğu Avrupa'da ortaya çıkan değişim türüne kapıyı açan bir potansiyele sahiptir. Biz G-8 üyeleri olarak Arap Baharı'nın taleplerini kuvvetle destekliyoruz'' denildi.

YEMEN LİDERİNE MESAJ
Edinilen bilgilere göre Yemen'deki siyasi kriz de sonuç bildirgesinde yer alacak. Yemen'de yapılan barışçıl protestolara karşı şiddet gösterilmesinin kınandığı bildiride, Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in 33 yıl süren iktidarına son vermek için verdiği sözü tutması çağrısı yapıldı ve ''Devlet Başkanı Salih'i, derhal taahhütlerini ve Yemen halkının yasal taleplerini yerine getirmeye davet ediyoruz'' denildi.

'KADDAFİ GİTMELİ'
Libya lideri Muammer Kaddafi'nin gitmesi gerektiği ifade edilen bildiride, ''Kaddafi ve rejiminin Libya halkına karşı ciddi suçlar işlemeye devam ettiği açıktır. Kaddafi bütün meşruiyetini kaybetmiştir. Gitmelidir'' denildi.

BM'YE SURİYE ÇAĞRISI
Suriye'deki olaylar ve rejime ilişkin de değerlendirmelerin yer aldığı bildiride, muhaliflerin gösterilerinin bastırılmasına son verilmemesi halinde BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'ye karşı eyleme geçeceği belirtildi.

Bildiride, Suriyeli yetkililerin sayısız göstericiye karşı yoğun şiddet kullanmasından ve sürekli insan hakları ihlal edilmesinden dolayı ciddi endişe duyulduğu belirtildi ve ''Sadece temel reformlar ve diyalog yolu demokrasiye çıkar. Buradan da Suriye'de kalıcı refah ve güvenlik ortamı sağlanır. Suriyeli yetkililer bu çağrısı anlamazsa, Güvenlik Konseyi'nde eylem planlarız'' ifadesi yer aldı.

RUSYA’DAN ARABULUCULUK YAPMASI İSTENDİ
Diğer yandan G8 liderleri, Rusya'ya Libya konusunda arabuluculuk çağrısında bulundu. Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in sözcüsü, gazetecilere, arabuluculuk çağrısı konusunda bilgi verirken, Rusya'nın bu çağrıya ne cevap verdiği konusuna değinmedi. Sözcü, Rusya'nın toplantıda Uluslararası Para Fonu (IMF) içindeki ‘Avrupa-merkezciliği’ni eleştirdiğini de söyledi.

OBAMA: LİBYA OPERASYONUNA DEVAM
Zirve çerçevesinde Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile bir araya gelen ABD Başkanı Barack Obama, iki ülkenin Libya’da devam eden NATO operasyonunu desteklemede kararlı olduklarını söyledi. Libya’daki operasyonların ilerletilmesi konusunda görüşbirliği içinde olduklarını kaydeden Obama, “Kaddafi Libya’da kaldığı ve askeri güce konuta ettiği sürece, Birleşmiş Milletler’in sivilleri koruma misyonu tamamlanamaz” dedi.

SARKOZY: KADDAFİ'NİN SEÇENEKLERİ AÇIK
G8 toplantısına evsahipliği yapan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, dün yaptığı açıklamada Libya lideri Kaddafi'ye çekilme çağrısı yapmıştı. Kaddafi'nin önünde seçeneklerinin olduğunu söyleyen Sarkozy, "Kaddafi'nin sürgüne gitmesi gerektiğini söylemiyoruz. İktidarı terk etmesi lazım ve bunu ne kadar çabuk yaparsa, seçenekleri de o kadar fazla olur" demişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...