Arap Birliği Suriye'ye yaptırımları onayladı

Arap Birliği Dışişleri Bakanları toplantısında, Suriye'ye yaptırımlar kabul edildi.

Anadolu Ajansı 27.11.2011 - 17:15

Arap Birliği Suriye'ye yaptırımları onayladı

Mısır'ın başkenti Kahire'de toplanan Arap Birliği Dışişleri Bakanları toplantısında kabul edilen yaptırımlar arasında mal varlıklarının dondurulması, Suriye Merkez Bankası ile yapılan anlaşmaların ve yatırımların durdurulması da bulunuyor.

Dışişleri Bakanları toplantısına başkanlık eden Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Hamad Bin Casım, düzenlenen basın toplantısında, Arap Birliği yaptırımlarını 22 üye ülkenin 19'unun desteklediğini söyledi.

Casım, Arap Birliği'nin Suriye konusunda başarısız olması durumunda soruna yabancıların müdahale etmesinden kaygı duyduğunu ifade etti.

Şeyh Hamad Bin Casim Ettani, Suriye için kabul edilen tedbirlerin derhal yürürlüğe gireceğini de söylerken, yaptırım kararları Suriye'de Beşşar Esad yanlılarını sokaklara indi.

Başkent Şam'ın Yedi Deniz Meydanı'na akın eden Suriyeliler, ellerinde Devlet Başkanı Beşşar Esad posterleri, Suriye, Hizbullah, Rusya ve Çin bayraklarıyla Arap Birliği'ni protesto ettiler.

Göstericiler, birliğin kararlarının kendilerini yıkamayacağını, başkanlarından vazgeçmeyeceklerini ve Suriye'nin bu krizi en yakın zamanda aşacağını belirtti.

Adının Usame olduğunu söyleyen bir gösterici, elindeki Esad posterini göstererek "Kimse bizi yıkamaz", "Halk ve ordu Beşşar'ın yanında" diyerek Suriye'nin bu krizden daha güçlü bir şekilde çıkacağını dile getirdi. Gösteriye bazı askerlerin katılması da dikkati çekti.

Suriye yönetimi konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmazken, bazı Suriye basın organları haberi, "Arap Birliği Suriye halkına yaptırım uygulama kararı aldı" şeklinde duyurdu.

TÜRKİYE'DEN TAM DESTEK
Öte yandan Kahire'deki toplantıya katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, birliğin Suriye ile ilgili olarak aldığı kararları ve tedbirleri Türkiye'nin desteklediğini ifade etti.

Bu konuda Arap Birliği ile Türkiye arasında tam bir mutabakat olduğunu dile getiren Davutoğlu, Arap Birliği'nin aldığı kararlar ve tedbirlerle Türkiye'nin düşündüğü tedbirler arasında paralellik olduğunu vurguladı.

Bir gazetecinin "Arap Birliği konuyu BM'ye götürürse sizin tutumunuz ne olur" sorusuna Davutoğlu, "Arap Birliği'nin bu konuda alacağı kararı destekleriz" cevabını verdi.

Arap Birliği toplantısından sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ve ilgili bakanları arayarak konuyu istişare ettiklerini belirten Davutoğlu, Suriye'ye yönelik tedbirlerin önümüzdeki günlerde atılacak adımlarla daha da netleşeceğini açıkladı.

Gözümüzün önünde insanların öldürülmesine kayıtsız ve sessiz kalamayız diyen Davutoğlu, meselenin bölgede geliştirilen bir inisiyatif içinde dış müdahale olmaksızın çözülmesinin önemine işaret etti.

Davutoğlu, "Umarız Suriye yönetimi mesajımızı anlar ve sorun ailemizin içinde çözülür. Daha önce Irak'la Libya'da yaşanan acılar (dış müdahale) Suriye'de yaşanmaz" diye konuştu.

ANKARA'DA ZİRVE
Bu arada Arap Birliği'nin kararı Ankara'da 6 bakanın katılımıyla masaya yatırıldı.

Dışişleri Bakanlığı konutunda düzenlenen toplantıya Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı katıldı.

Toplantıda Babacan'la Davutoğlu'nun Kahire'de Suriye üzerine yapılan toplantılarda alınan kararlar hakkında bilgi verdiği ve Türkiye'nin atacağı adımların koordinasyonunu görüştükleri belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...