Arap Birliği ve Rusya'dan Suriye uzlaşısı

Arap Birliği ve Rusya, Suriye politikası konusunda uzlaştı. Arap Birliği dışişleri bakanlarının Moskova'daki temaslarında Şam rejimi ve muhaliflerin masaya oturması fikri kabul gördü.

NTV Haber 20.02.2013 - 16:43

Arap Birliği ve Rusya'dan Suriye uzlaşısı

Suriye'de şiddet olayları tırmanırken Rusya, Arap Birliği'ne üye ülkelerin dışişleri bakanlarını ağırladı.

Arap Birliği dışişleri bakanları, Rusya'nın başkenti Moskova'da Rus mevkidaşları Sergey Lavrov'la bir araya geldi. Toplantıdan Suriye yönetimine ve muhaliflere görüşün çağrısı çıktı.

Son dönemde Suriye muhalefetinden gelen olumlu adımlara dikkat çeken Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Diyaloğun başlaması için çalışıyoruz. En önemli şey tarafları müzakere masasına oturtmak. Şimdi durum değişiyor. Suriye muhalefetinin görüşmeye hazır olması hükümetin de diyaloğa hazır olmasıyla karşılık görmeli" dedi.

Rusya Dışışleri Bakanı Lavrov, "iki taraf da askeri çözümlere güvenmemeli. Bu yol sadece yıkıma gider" uyarısında da bulundu.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in de Pazartesi günü Moskova'ya gitmesi bekleniyor.

Önümüzdeki Mart ayında da Suriyeli muhalifleri temsilen Suriye Ulusal Koalisyon lideri Muaz el Hatip, Rusya'yı ziyaret edecek.

Suriyeli muhalif Muaz el Hatip, bir süre önce Esad rejimiyle görüşebileceklerini belirtmişti.

Hatip,görüşmenin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın güvenli bir şekilde sürgüne gitmesi amacı taşıması gerektiğini söylemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...