Arap Birliği'nin uluslararası gözlemci teklifini dün reddeden Suriye'ye karşı ekonomik ve siyasi yaptırım için Arap Birliği ekonomi bakanları ve dışişleri bakanları toplanacak.

Toplantı öncesi açıklama yapan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Suriye'ye ekonomik yaptırımın mümkün olmadığını söyledi.

'ÜRDÜN VE LÜBNAN DA YAPTIRIMA KARŞI'
Irak'ın, Arap Birliği'nin Suriye'ye ekonomik yaptırım uygulanması yönündeki karar tasarısına karşı olduğunu belirten Zebari, Lübnan ve Ürdün'ün de Suriye ile önemli ekonomik ilişkileri nedeniyle yaptırıma karşı olduğunu iddia etti.

"Irak açısından Suriye'ye yaptırımın mümkün olmadığını" dile getiren Zebari, Suriye'de yaşayan Iraklıların sayısı ve iki ülke arasındaki yakın ekonomik ilişkilerin söz konusu bir yaptırımı mümkün kılmadığını savundu.

TÜRKİYE'Yİ DAVUTOĞLU VE BABACAN TEMSİL EDECEK
Suriye'nin uluslararası gözlemci önerisini reddetmesi sonrasında Arap Birliği ekonomik ve sosyal konseyi yaptırımları görüşmek için bugün toplanacak. Kahire'deki ekonomik yaptırım toplantısında Türkiye'yi Başbakan yardımcısı Ali Babacan, yarınki dışişleri toplantısında ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil edecek.

SURİYE'YE UÇUŞLAR YASAKLANACAK
Arap Birliği'nis, protokole imza atmayan Suriye'ye sivil uçuşların yasaklanması ve Suriye Merkez Bankası ile ilişkilerin dondurulması gibi yaptırımlar uygulaması bekleniyor.