Arap Birliği'nden Hamas'a ev gezmesi!

Arap Birliği Başkanı Amr Musa Gazze'deydi. Fiili Hamas Yönetimi Başbakanı İsmail Haniye ile Başbakanlık yerine evinde görüştü.

Haberler 14.06.2010 - 01:12

Arap Birliği'nden Hamas'a ev gezmesi!

Arap Birliği Başkanı Amr Musa, 2007'de Hamas'ın kontrolü ele geçirmesinin ardından bölgeyi ziyaret eden en üst düzey Arap yetkili olarak Gazze Şeridi’ndeydi.

Gazze'ye gelişinde, bölgedeki tüm siyasi parti gruplarının temsilcilerinden oluşan bir heyet tarafından karşılanan Musa, fiili Hamas hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye ile, Başbakanlık yerine Haniye’nin Şati Kampı'ndaki evinde bir görüşme yaptı.

Evde yapılan görüşmeye atıfta bulunan bazı Arap kaynakları, Amr Musa’nın Haniye ile görüşmeyi ancak bu şartla kabul ettiğini öne sürdü. Söz konusu kaynaklar, Musa’nın bu tavrıyla ''Hamas hükümetini tanımadığını ve İsmail Haniyy'yi de Başbakan olarak kabul etmediğini'' gösterdiğini ve Gazze'deki siyasi partilerden birinin lideri ile görüştüğü izlenimi vermek istediğini öne sürdü.

Amr Musa, görüşmeden sonra basın toplantısı yapmazken, basın mensuplarına sadece Haniye açıklama yaptı.

Amr Musa'nın ziyaretinin, İsrail'in Gazze'ye uygulanan ablukayı kaldırması yolunda baskı oluşturmasının yanı sıra, Filistinli rakip partiler Hamas ve El Fetih'in daha önce başarısızlıkla sonuçlanan uzlaşma görüşmelerine ivme kazandırması bekleniyor.

Amr Musa, Gazze'yi daha önce 1998 yılında, Filistinliler'in büyük önderi Yaser Arafat (1929-2004) döneminde, Mısır Dışişleri Bakanı olarak ziyaret etmişti.

"ABLUKA KALKMALI"
Gazze’de yaptığı temaslar sonrası bir açıklama yapan Amr Musa, İsrail ablukasının kalkmasını istedi.

Basın toplantısında İsrail'i eleştiren, "Mayonezin, salçanın, traş köpüğünün bölgeye geçişinin serbest bırakılması, ablukayı hafifletmek değildir" diyen Musa, ablukayı hafifletmenin tamamen kaldırılması yolunda önemli bir adım olması gerektiğini belirtti.

"BİRLİK SAĞLANMADAN PARA YOK"
Amr Musa, 12 saat kaldığı Gazze'den ayrılmadan önce yaptığı açıklamada da, Arap Birliği’nin Gazze'nin yeniden imarı için sağlayacağı fonun kullanıma hazır olduğunu dile getirdi ve ekledi: "Filistinliler arası birlik sağlanmadan, bölünme sona ermeden para verilmeyecek."
Eski İngiltere Başbakanı, ABD-AB-BM-Rusya'dan oluşan ‘'Ortadoğu Dörtlüsü’nün özel temsilcisi Tony Blair, ''Gazze'ye ablukanın yakında kısmen kalkacağını umuyoruz'' dedi.

Reuters ajansının haberine göre, İngiliz Yayın Kurumu BBC'ye demeç veren Blair, 31 Mayıs’ta Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisinin İsrail komandolarınca saldırıya uğraması ve 9 Türk gönüllüsünün yaşamını yitirmesinden sonra dünya kamuoyu ve çeşitli devlet ve teşkilatlarının, Gazze ablukasının gevşetilmesi için büyük baskısı altında kalmaya başlayan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefonda konuştu.

Blair, bugün Netanyahu ile yaptığı görüşmeden, İsrail'in ablukayı yumuşatabileceği izlenimini aldı. Ajans, Blair'in ''Gazze'ye ablukanın yakında kısmen kalkacağını umuyoruz'' ifadesine yer verdi.

Blair, AB'nin, İsrail devleti ve Filistin Ulusal Özerk Yönetimi ile birlikte Gazze'ye yardımda önemli rolü olabileceğini bildirdi.

Sayfa Yükleniyor...