Arap Birliği'nden Suudi Arabistan'a "Yemen" desteği

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap ülkelerinin Yemen'deki Husilere yönelik başlatılan "Kararlılık Fırtınası" operasyonunu desteklediklerini açıkladı.

yemen-nabi-suudi-arabistan260315

Mısır'ın Şarm eş-Şeyh kentinde Arap Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda konuşan Nabil el-Arabi, "Birlik olarak Yemen'deki Husilere yönelik 'Kararlılık Operasyonu'nu desteklediklerini, operasyonun Arap Birliği kararlarına ve 'Ortak Savunma Antlaşması'na uygun olduğunu" belirtti.

Operasyon'un Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin Husi darbesine karşı tüm girişimlerine rağmen çözümün tahakkuk etmemesi üzerine düzenlendiğini dile getiren Arabi, "Husi darbesine karşı belirli hedefler içeren operasyonu destekliyorum" dedi.

Yemen'de yaşananların "Arap toplumunun güvenliğinin sağlanmasına yönelik toplu tedbirler alınmasını mümkün kılacak acil bir çalışma takvimi oluşturulmasını zorunlu kıldığını" söyleyen Arabi, "Aşırılık ve terörle mücadele sadece güvenlik tedbirleriyle sınırlı kalmamalı, kültürel ve toplumsal eylem planları da hayata geçirilmedir" diye konuştu.

Mısır'ın Şarm Eş-Şeyh kentinde Arap toplumunun güvenliğinin sağlanması, terörist örgütlerle mücadele ve Filistin, Irak, Suriye ve Yemen'deki gelişmeler ele alındığı Arap Dışişleri Bakanları Toplantısı düzenlendi.

Sayfa Yükleniyor...