'Arap devrimleri bıçak sırtında'

Uluslararası Af Örgütü’nün açıkladığı son rapora göre Arap Baharı’nda imkânların bıçak sırtında olduğu yeni bir döneme girildi.

13.05.2011 - 16:07

'Arap devrimleri bıçak sırtında'

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), Arap coğrafyasındaki tarihi barış ve adalet mücadelesinin sonuçlarının 'bıçak sırtında' olduğunu açıkladı.

Örgüt bugün yayınladığı yıllık insan hakları raporunda Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da sosyal medyanın yaygınlaşması ile birlikte insan hakları açısından ilerleme vadeden ancak imkânların bıçak sırtında olduğu yeni bir döneme girildiğini savundu.

Raporda, Libya, Suriye, Bahreyn ve Yemen hükümetlerinin iktidarda kalmak adına barışçıl göstericileri hedef alması eleştiriliyor.

Af Örgütü'nün Genel Sekreteri Salil Shetty, yaptığı açıklamada Arap ülkelerindeki genç göstericileri cesaretlerinden dolayı kutladı.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ 89 ÜLKEDE SINIRLI
Londra merkezli örgüt 2010 yılı olaylarını değerlendirdiği raporunda, ifade özgürlüğünün en az 89 ülkede sınırlandığını, 48 ülkenin kişileri "düşünce suçlarından" mahkûm ettiğini, 98 ülkede işkence ve kötü muamele olaylarının yaşandığını ve 54 ülkede adil olmayan yargılamaların yapıldığını da vurguluyor.

Örgütün Genel Sekreteri Salil Shetty 2010 yılında insan hakları eylemcilerinin baskıcı iktidarlar karşısında gerçeği ortaya koymak için sosyal medya gibi yeni araçlara başvurduklarını bunun da etkisiyle Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da kitlelerin hak ve özgürlükleri için sokağa çıktıklarını vurguladı.

Uluslararası basının gündemine tam olarak girmemesine rağmen, Afganistan, Angola, Brezilya, Çin, Meksika, Rusya, Birmanya, Türkiye, Özbekistan, Vietnam ve Zimbabve'de insan hakları savunucularının yargılandığı ve tehdit edildiği de raporda dikkat çekilen bir başka nokta.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...