Arap zirvesine roketli saldırı

Irak 22 yıl aradan sonra ilk kez bir Arap Birliği zirvesine ev sahipliği yapıyor. Zirvenin açılışını Irak Cumhurbaşkanı Kürt kökenli Celal Talabani yaptı. Bağdat'ta zirvenin yapılacağı binaya doğru ise roketli saldırıda bulunuldu.

29.03.2012 - 13:53

Arap zirvesine roketli saldırı

Uluslararası haber ajansı Reuters, Arap Birliği zirvesinin yapılacağı Yeşil Bölge'ye doğru bir roket ya da havan topu fırlatıldığını duyurdu. Iraklı üst düzey bir yetkili, saldırıda ölü ya da yaralı bulunmadığını söyledi. Irak, ABD işgalinden sonra ilk defa ev sahipliği yaptığı Arap Birliği zirvesinde güvenliği sağlamak için yaklaşık 500 milyon dolar harcadı.

Irak'ın başkenti Bağdat'da Yeşil Bölge'de hafta sonu da devam edecek Arap Birliği zirvesinin açılış konuşmasını Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani yaptı. Talabani'den sonra BM Genel Sekreteri Ban-ki Mun, Arap liderlere seslendi.

BAN: SURİYE SAATLİ BOMBA
Arap Birliği zirvesinin açılışında bir konuşma yapan BM Genel Sekreteri Ban-ki Mun, Suriye'nin tüm bölgesi için "saatli bir bomba" gibi tehlikeli olduğunu söyledi. Ban, dünyanın Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'dan taahhütlerini yerine getirmesini beklediğini hatırlattı. 

'HALKLARINIZIN GÜVENİNİ KAZANMAK SİZİN ELİNİZDE'
Arap liderlere de seslenen BM Genel Sekreteri Ban, "Önümüzdeki aylarda ve yıllarda halklarınızın güvenini kazanmak sizin elinizde. Bölgede ekonomik büyümeyi de siz sağlayabilirsiniz" dedi.

Bağdat'taki zirvenin ağırlıklı gündemini zirveye katılmayacak olan Suriye oluşturacak. Ancak Arap ülkeleri Suriye için atılacak adımlar konusunda bölünmüş durumda.

Dün biraraya gelen Arap Birliği dışişleri bakanları, Esad yönetiminin kabul ettiği Annan planına destek verdi. Arap Birliği'nin bugünkü zirvesinde Suriye'ye şiddetin durması ve demokrasiye geçiş sürecine destek vermesi bekleniyor. Ancak görevi bırakması için Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a bir çağrı yapılmayacağı tahmin ediliyor.

ZİRVENİN BAŞKANI KÜRT LİDER
Irak'ın başkenti Bağdat'ta 22 yıl aradan sonra ilk kez düzenlenecek Arap Birliği zirvesine Kürt kökenli Cumhurbaşkanı Celal Talabani başkanlık yapacak.

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, Arap Zirvesi'ne İran ve Türkiye'yi ise davet etmedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...