Araplar Rice’ı mücevhere boğmuş

Bush yönetimi, 5 yıllık görev süresinde yabancı ülke liderlerinden gelen hediyelerin dökümünü açıkladı. Arap liderlerin başta Dışişleri Bakanı Rice olmak üzere Amerikalı yetkilileri mücevhere boğduğu ortaya çıktı.

Haberler 25.12.2008 - 18:16

Araplar Rice’ı mücevhere boğmuş

ABD’de George W. Bush ve kabinesi görevlerini terk etmeye hazırlanırken, Beyaz Saray yabancı devlet adamlarından hükümet üyelerine gelen hediyelerin listesini açıkladı.

Listeye göre Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, yabancı devlet adamlarından en yüksek pahada hediye alan siyasetçi oldu. Rice’ın sadece Ürdün ve Suudi Arabistan krallarından aldığı hediyelerin tutarı 316 bin dolar.

ABD Prorokol Birimi tarafından hafta başında açıklanan listeye göre, geçtiğimiz Ocak ayında Suudi Arabistan Kralı Abdullah, Rice’a 147 bin dolar değerinde zümrüt ve elmaslardan yapılmış kolye, bilezik, yüzük ve küpe seti hediye etti. Suudi Kral, Rice’a yakut ve elmaslardan yapılma 165 bin dolarlık bir mücevher seti de armağan etmiş.

Ürdün Kralı Abdullah ve eşi Kraliçe Rania da Rice’a 4 bin 630 dolar değerinde bir takı seti hediye etmiş.

Bush’un aldığı hediyelerin değeri ise 100 bin doları geçiyor.

KURUYEMİŞ KASESİ BİLE LİSTEDE VAR
Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın, first lady Laura Bush’a da 85 bin dolar değerinde safir ve elmastan oluşan bir mücevher seti ve 10 bin dolar değerinde Arap motifleri içeren bir sanat eseri de verdiği bildirildi.

Hediyeleri kabul etmeleri yasak olan devlet adamları, bu armağanları görev sürelerinin bitiminde Beyaz Saray’a teslim edecek.

Protokol birimi tarafından hazırlanan, listede en ufak değerdeki aramağanlar bile yer alıyor. Bunların arasında Tibet ruhani lideri Dalay Lama’nın George W. Bush’a verdiği 6 dolar değerindeki kuru meyve ve ceviz karışımı bile yer alyor.

Başkan Bush’a verilen hediyeler arasında İsveç Başbakanı Fredrick Reinfeldt’den elektrikli testere, Ürdün’den çelik kama, Ruslardan makineli tüfek de var.

Singapur Başbakanı’ndan, karın ve kalça yağlarını eritmek için 450 dolar değerinde fitnes aletleri, eski Japon başbakanı Shintaro Abe’nin karısından Laura Bush’a üzerinde first köpeklerin resmi ve Amerikan bayrağı işlenmiş iki yastık, ayrıca 700 dolar değerinde üzerinde el boyamasıyla hayvan resimleri bulunan porselen kutu, bir adet de oyuncak Scotty yine Bush’a gelen hediyeler arasında.

Sayfa Yükleniyor...