Arjantin eski Devlet Başkanı Fernandez'e yurt dışı çıkış yasağı

Arjantin'de eski Devlet Başkanı Cristina Fernandez Kirchner ile iki çocuğunun kara para aklamak ve rüşvet almaktan mahkeme karşısına çıkacağı belirtildi. Kirchner ve iki çocuğunun yurt dışına çıkması da yasaklandı.

arjantin devlet başkanı cristina fernandez050417.jpg

Federal Yargıç Claudio Bonadio, Arjantin eski Devlet Başkanı Cristina Fernandez Kirchner, oğlu Maximo ile kızı Florencia Kirchner'in işadamlarından rüşvet alma ve kara para aklamaktan yargılanmasına karar verildiğini açıkladı.

Bonadio, 83,3 milyon dolarlık mal varlığına el konulan Fernandez Kirchner ile iki çocuğuna yurt dışına çıkma yasağı getirildiğini ifade etti.

Üçlü hakkında yurt dışına kaçma tehlikesi olmadığından gözaltı kararı çıkarılmadı.

Yerel medyada yer alan haberlerde de Fernandez Kirchner  ve çocuklarının yanı sıra iki işadamının da mahkeme karşısına çıkacağı belirtildi.

Yargıç Bonadio, 23 Mart'ta Fernandez Kirchner ile dönemin Ekonomi Bakanı Axel Kicillof ve Merkez Bankası Başkanı Alejandro Vanoli'nin "görevde olduğu dönemde döviz piyasasına yaptığı müdahaleyle devleti bilerek zarara uğrattığı" gerekçesiyle yargılanacağını açıklamıştı.

Bonadio, Fernandez Kirchner ve hükümetinin o dönemde ulusal para birimi pesonun değerini yapay olarak yükseltmek için Merkez Bankası aracılığıyla piyasaya değerinin altında dolar sattıklarını ve bu yolla alıcılara haksız kazanç sağladıklarını duyurmuştu.

Bu müdahalenin Merkez Bankası rezervlerinde ciddi kayba yol açtığını kaydeden Bonadio, satışlar nedeniyle kamunun 4,9 milyar dolar zarara uğradığını söylemişti.

Eski Devlet Başkanı Fernandez Kirchner ise hakkındaki suçlamaları reddetmişti.

Sayfa Yükleniyor...