Arjantin Falkland için BM'den destek istiyor

Arjantin Dışişleri Bakanı Jorge Taiana, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a Arjantin hükümetinin bir İngiliz petrol arama şirketinin Falkland Adaları'nın açıklarında petrol aramaya başlamasından duyduğu endişeyi aktardı.

25.02.2010 - 12:55

Arjantin Falkland için BM'den destek istiyor

Arjantin Dışişleri Bakanı Taiana, Ban Ki-mun ile New York'ta görüşmesinde, İngiltere'nin son hareketi nedeniyle iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden gerildiğini belirterek sorunun çözülmesinde kendisinden yardım istedi.


Arjantinli Bakan, takımadaların kendi ülkesinin egemenliği altında olduğu yönündeki Arjantin'in bilinen görüşünü yineleyerek ''İngiltere'nin bu takımadaların açıklarında petrol araması hem uluslararası hukuka hem de gerginlik yaratacak tek taraflı hareketlerden kaçınılması gerektiğini belirten BM kararlarına aykırıdır'' diye konuştu.

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mark Lyall Grant ise konuyla ilgili yazılı açıklamasında şunları kaydetti: ''İngiltere'nin Falkland Adaları üzerindeki egemenliği konusunda hiçbir şüphesi yoktur, zaten bu durum BM'nin ulusların kendi kaderini kendi tayin hakkı ilkesi tarafından da desteklenmektedir''.

Arjantin ile İngiltere arasında 1982 yılında savaşa neden olan Falkland Adaları'nın tartışmalı egemenlik konusu, İngiliz petrol şirketi Desire Petroleum'un Falkland Adaları'nın açıklarında petrol aramaya başlamasıyla yeniden uluslararası arenada gündeme geldi. 

Arjantin'deki askeri rejimin 1982'de adaları işgal etmesi üzerine başlayan ve 7 hafta süren savaşta 649 Arjantin ve 255 İngiliz askeri ölmüştü. 1833 yılından beri İngiliz egemenliğinde bulunan ve Arjantin tarafından Malvinas diye adlandırılan Falkland Adaları'nın tartışmalı statüsü üzerine yaşanan bu son krizde pek çok Latin Amerika ülkesi Arjantin'in yanında saf tutuyor. Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, konuyla ilgili kısa süre önce sarfettiği "İngiltere'nin Malvinas'taki varlığının coğrafi, siyasi veya ekonomik açıklaması nedir?" sözleriyle dikkat çekmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...