Arjantin'de eski Hava Kuvvetleri Komutanı'na 25 yıl hapis

Arjantin'de 1976-1983'deki diktatörlük yıllarında yaşanan faili meçhullerden sorumlu tutulan dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Omar Graffigna, 25 yıl hapse mahkum edildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 09.09.2016 - 11:01 | Son Güncelleme : 09.09.2016 - 11:12

Arjantin'de eski Hava Kuvvetleri Komutanı'na 25 yıl hapis

Arjantin’de mahkeme, insan hakları ve demokrasi eylemcileri Patricia Roisinblit ve eşi Jose Manuel Perez Rojo'nun 1978 yılında kaybolmasıyla ilgili açılan davada yargılanan 90 yaşındaki eski Hava Kuvvetleri Komutanı Omar Graffigna'ya 25 yıl hapis cezası verdi.

Duruşmaya Roisinblit'in oğlu Guillermo Perez de katıldı.

Eşi ve 15 aylık kızları Mariana ile tutuklama kampına götürüldüğünde hamile olan Roisinblit, alıkonuldukları Buenos Aires'teki en büyük tutuklama ve işkence merkezlerinden Donanma Yüksek Mekanik Okulu'nda doğum yapmıştı.

Bir daha kendilerinden haber alınamayan çiftin kızları sonradan büyükannesine teslim edilmiş, yeni doğan oğulları da evlatlık verilmişti.

Çiftin oğulları, çeşitli sol parti ve grupların yanı sıra askeri dikta döneminde kaybolan çocukların izlerini süren "Mayıs Meydanı Anneleri" adlı grup tarafından kurtarılan 120 çocuktan biriydi.

Perez, ablası Mariana tarafından bulunmasının ardından 2000 yılında kimliğine kavuşmuştu.

Arjantin hükümetince, “Kirli Savaş” olarak adlandırılan diktatörlük döneminde karşıt görüşlü 13 bin kişinin kaybolduğu ya da öldürüldüğü tahmin ediliyor. İnsan hakları örgütleri ise bu sayının 30 binden fazla olduğunu savunuyor.

Söz konusu dönemde askeri dikta rejimi, ölüm kamplarında Nazi dönemini hatırlatan yöntemlerle organize cinayetler işlediği, vücutlarına sinir sistemini etkileyen sedatif enjekte edilen birçok muhalifin canlı canlı Güney Atlantik’in dondurucu sularına atıldığı ileri sürülüyor.

Muhaliflerin hapisteyken dünyaya gelen ve askeri dikta tarafından ellerinden alınan çocukların izlerini süren Mayıs Meydanı Anneleri’nin de adalet arayışı sürüyor.

Sayfa Yükleniyor...