NTV

Arjantin'de istihbarat servisi feshedildi

NTV Haber

Dünya
arjantin-istihbarat-intihar270115

Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez Kirchner, istihbarat servisini feshedeceğini açıkladı. Kirchner'in bu kararı geçen hafta bir savcının evinde ölü bulunmasının ardından geldi.

Arjantin'de televizyonda halka seslenen Devlet Başkanı Cristina Fernandez Kirchner, planının istihbarat servisini feshetmek, yerine yeni bir servis kurmak olduğunu açıkladı.

Kirchner'i bu kararı almasında geçen hafta savcı Albert Nisman'ın evinde ölü bulunması etkili oldu.

İlişkili Haberler

Kirchner, "Bugünlerde savcılarla hakimler, gazeteciler, medya ve istihbarat servisleri arasında dolaplar döndü. Bu son günlerde açığa çıktı. Bu işi kökünden halletmek gerekiyor bu nedenle İstihbarat Bakanlığı ve Federal İstihbarat Ajansı'nı feshetme kararı aldım" dedi.

Arjantin Devlet Başkanı Kirchner istihbarat servisleriyle ilgili reformunu bu hafta sonuna kadar Kongre'ye sunacağını da kaydetti.

Geçen hafta evinde ölü bulunan savcı Albert Nisman 1994 yılında başkent Buones Aires'teki Yahudi merkezine düzenlenen ve 85 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırıyı soruşturuyordu.

Nisman, Kirchner ve Dışişleri Bakanı Hector Timerman da dahil, üst düzey bazı hükümet yetkililerini bombalı saldırıda İran'ın rolünü gizlediklerini iddia ediyordu.

Savcı Nisman soruşturmayla ilgili parlamentoya bilgi vermeden bir gün önce ölü bulunmuştu. İlk önce olayın intihar olduğu açıklanmış ancak kamuoyu bunu inandırıcı bulmamıştı.

Nisman'ın iddialarını reddeden Devlet Başkanı Cristina Fernandez Kirchner de, savcının inthar ettiğine inanmadığını belirtmişti.

ETİKETLER