Arjantin'e Latin desteği geldi

İngiltere'nin kontrolü altındaki Falkland Adaları'nın iadesi için bastıran Arjantin, Latin Amerika ülkelerinin desteğini aldı.

NTV Haber 23.02.2010 - 17:42

Arjantin'e Latin desteği geldi

1982'de Arjantin ve İngiltere arasındaki savaşın nedeni olan Falkland Adaları, yeniden gündemde.

Arjantin ise İngiltere'nin kontrolündeki Falkland Adaları'nın iadesi konusunda, bölge ülkelerinin desteğini arkasına aldı.

Meksika'daki zirveye katılan Latin Amerika ve Karayip ülkelerinin liderleri, İngiltere'yi uluslararası hukuku ihlal etmekle suçladı. İngiltere ise Falkland'dan, ya da Arjantinlilerin deyişiyle Malvinas Adaları'ndan, vazgeçmeye niyetli değil.

İngiltere'nin, kontrolü altındaki adaların açıklarında petrol aramaya başlamasına tepki gösteren Arjantin, aradığı desteği "Latin Amerika ve Karayipler" zirvesinde buldu.

Zirvede konuşan Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez Krichner, "Malvinas konusu, uluslararası hukukun nasıl ihlal edildiğinin göstergesi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin bir daimi üyesi, Birleşmiş Milletler kararlarını binlerce kez, sistematik olarak çiğniyor. Burada aldığımız destek adalar üzerindeki egemenlik hakkımızı daha güçlü savunmamıza olanak sağlayacak" dedi.

Arjantin'e en güçlü desteği ise, Venezuela lideri Hugo Chavez verdi. Chavez, "‘İngiliz hükümeti ve Kraliçe bir an önce Birleşmiş Milletler kararlarına uymalı ve adaları Arjantin'e iade etmeli" ifadelerini kullandı.

Arjantin önümüzdeki günlerde konuyu bir kez daha Birleşmiş Milletler'e taşıyacak.

İngiltere ise Falkland'dan vazgeçmeye niyetli değil.

Savunma Bakanı, adalar üzerindeki egemenliklerinden vazgeçmeyeceklerini ve kara sularında petrol arama hakkını korumak için her şeyi göze alacaklarını duyurdu.

Uzun yıllar süren müzakerelerin sonuçsuz kalmasıyla Arjantin birliklerinin üzerinde hak iddia ettikleri Falkland ve Güney Georgia adalarını işgal etmesiyle başlayan savaşta, 649'u Arjantinli yaklaşık 900 asker ölmüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...