Arjantin'in cunta lideri yargı önünde

Arjantin'in diktatörlük döneminin son askeri liderinin de yargılanmasına başlandı.

Anadolu Ajansı 03.11.2009 - 11:48

Arjantin'in cunta lideri yargı önünde

Arjantin'in 1976-1983 diktatörlük döneminin son askeri lideri Reynaldo Bignone'nin, adam kaçırma, işkence ve toplama kampındaki 56 kişinin öldürülmesi suçlarından yargılanmasına başlandı.

Arjantin'i 1982-1983 yılları arasında yöneten 81 yaşındaki eski general Bignone ve 7 eski cuntacıyla bir polis memuru, başkent Buenos Aires'teki bir stadyumda kurulan çadırda aralarında Campo de Mayo askeri üssünde yapılan işkencelerin de bulunduğu suçlardan yargılanmak üzere 3 hakimden oluşan mahkeme heyetinin karşısına çıktı.

Aralarında dönemin kurbanlarının yakınlarının da bulunduğu yüzlerce kişinin katıldığı duruşmada, 130'dan fazla tanığın dinlenmesi bekleniyor. Gelecek yıl şubattan önce tamamlanması beklenmeyen duruşmada yargılanan diğer eski generaller Santiago Omar Riveros, Eugenio Guanabens Perello ve Fernando Exequiel Verplaetsen ile eski albaylar Jorge Osvaldo Garcia, Carlos Alberto Tepedino ve Eduardo Alfredo Esposito. Eski polis memuru German Montenegro da yargılananlar arasında bulunuyor.

Halen ev hapsinde bulunan Bignone, Arjantin'deki diktatörlük döneminin son 4 askeri liderinden sonuncusu oldu. Bignone devlet başkanlığı görevini, 1983'te diktatörlüğün sona ermesinden sonra yapılan ilk demokratik seçimleri kazanan Raul Alfonsin'e devretmişti.

Resmi raporlara göre, Arjantin'deki Kirli Savaş döneminde 11 binden fazla kişi öldü ya da kayboldu. İnsan hakları grupları ise bu sayısının 30 bin olduğunu belirtiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...