Avukat John Henry Browne, Associated Press'e yaptığı açıklamada, müvekkilinin ailesinin, askerin olaydan bir gün önce yanında olduğu arkadaşının bacağının koptuğunu görmesiyle ilgili detayları kendisiyle paylaştığını kaydetti.

Browne, bu olayın üsteki tüm askerleri etkilediğini belirterek, müvekkilinin, daha önce üç kez Irak'ta görevlendirildiğini, ikisinde burada yaralandığını ve Afganistan'a gönülsüz gittiğini bildirdi.

Avukat, 3 ve 4 yaşlarında iki çocuğu bulunan 38 yaşındaki askerin kimliği hakkında bilgi vermezken, müvekkilinin, şu anda Tacoma yakınında Lewis-McChord üssünde koruma altında olduğunu açıkladı.

'ASKERLER ÜSLERİNDEN ÇIKMASIN'
Afganistan'da, bir ABD askerinin 16 sivili öldürmesi NATO'yu zor durumda bıraktı. Afgan Devlet başkanı Hamid Karzai, NATO'dan askerlerini, üslerinden çıkarmamasını istedi. Karzai, 16 sivi öldüren askerin Afgan makamlarınca yargılanmasını istemişti.

Devlet Başkanı Karzai, NATO'dan güvenliği Afgan güçlerine devir sürecinin hızlandırılmasını istedi. Karzai, NATO askerlerinin Afgan köylerinden çekilerek üslerine dönmelerini talep etti. Hamid Karzai, Afgan güçlerinin güvenliği sağlayabileceğini de belirtti. NATO'dan bu konuya ilişkin bir açıklama gelmedi.

Taliban da tepki olarak, ABD'yle yürüttüğü barış görüşmelerini askıya aldı. Amerika ve Taliban, bu müzakereleri, örgütün Katar'da açtığı siyasi büroda yürütüyordu. Taraflar arasındaki ilk görüşme ocakta gerçekleşmişti. Bir Amerikan askeri, pazar günü evlere girerek 9'u çocuk 3'ü kadın 16 afgan sivili öldürmüştü.