Armstrong'a 1.6 milyon dolarlık tazminat davası

ABD'li ünlü bisikletçi Lance Armstrong hakkında yaklaşık 1.6 milyon dolarlık tazminat davası açılıyor.

24.12.2012 - 14:25

Armstrong'a 1.6 milyon dolarlık tazminat davası

İngiltere'de yayımlanan pazar gazetelerinden Sunday Times, bisikletçi Lance Armstrong hakkında 1 milyon sterlin, yaklaşık 1.6 milyon dolarlık tazminat davası açıyor.

Gazete, 2004 yılında Armstrong hakkındaki doping iddialarını gündeme getirdiği haberlerinde ''iftira attığı'' iddiasıyla 300 bin sterlin yaklaşık 500 bin dolar ödemek zorunda kalmıştı.

Ancak ABD Dopingle Mücadele Ajansı'nın ünlü sporcu hakkında doping kullandığı sonucuna varmasının ardından Sunday Times da harekete geçti.

Gazete, Armstrong'un avukatlarına gönderdiği mektupta, ABD'li sporcuyu ''performans arttırıcı maddeler kullanmadığını söyleyerek, bilerek ve isteyerek yanıltıcı savunma'' yapmakla suçladı.

Gazetenin spor yazarlarından David Walsh, Armstrong'la ilgili ilk kuşkularını 1999'da Fransa Bisiklet Turu'nu kazandığında gündeme getirmişti.

2004'te de gazetede yayımlanan bir haberde, Armstrong'un performansı konusunda soruların sorulması ve yanıtların istenmesinin haklı bir beklenti olduğu kaydedilmişti.

Haberin ardından Armstrong'un avukatı, yargıya başvurmuş ve sonunda da haberin sporcunun ''sahtekar ve yalancı'' olduğu anlamına geldiği hükmüne varılmıştı.

Haziran 2006'da da Sunday Times, ABD'li sporcuyla uzlaşma yoluna gitmiş, tazminat ödemişti.

Şimdi gazete, ödediği tazminatı faizleri ve yasal masraflarıyla birlikte geri istiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...