'Arnavutların derisini yüzeceğiz' ihraç getirdi

Yunanistan Bağımsızlık Günü'nde Arnavutlara karşı ırkçı sloganlar atan bazı deniz komandoları ordudan ihraç ediliyor.

NTV Haber 29.03.2010 - 18:20

'Arnavutların derisini yüzeceğiz' ihraç getirdi

Yunanistan Bağımsızlık Günü'nde düzenlenen askeri geçit töreninde deniz komandolarının attığı ırkçı sloganlar tepkiye yol açtı.

Askerlerin "Arnavut domuzun kanını dökeceğiz, Üsküplülerin, Arnavutların derisini yüzeceğiz" gibi sloganlar attığı amatör kamerayla da tespit edildi.

Görüntülerin internette yayımlanmasının ardından sorumlu subaylar için ordudan ihraç kararı çıktı.

25 Mart'taki törenlerde yaşanan skandalın amatör kamerayla çekilen görüntülerinde deniz komandoları, "Yunan doğarsın asla olamazsın. Kanını dökeceğiz domuz Arnavut! Üsküplülerin Arnavutların derisini yüzüp kıyafet dikeceğiz" gibi ırkçı ve haraket içeren sloganlar atıyor.

Savunma bakanlığı, ırkçılığın yükselişe geçtiği endişelerine yol açan skandalın ortaya çıkmasının ardından törenden sorumlu olan üst düzey subayların ordudan ihraç edileceğini açıkladı.

Aşırı milliyetçi Laos Partisi dışında kalan tüm siyasi partiler olayı kınarken, savunma bakanlığı önünde ırkçılık karşıtı bir de yürüyüş düzenlenmesi planlanıyor.

Makendonya Dışişleri Bakanlığı da hakaret içeren sloganları protesto etti. Üsküp'teki Yunan temsilciliği nezdinde uyarıda bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...