Artık 'gülen inek' değil!

Independent'ın deneyimli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, Mısır lideri Hüsnü Mübarek sonrası Mısır'a dair bir makale yazdı.

Haberler 24.08.2010 - 17:58

Artık 'gülen inek' değil!

Independent'ın deneyimli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, 82 yaşındaki Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek sonrası Mısır'ın geleceğine dair bir makale yazdı.

Fisk yazısına, Mısır'da son günlerde Mübarek hakkında anlatılan bir fıkrayı aktararak başlıyor:

"Fıkraya göre bir squash tutkunu olan Mübarek, El Ezher Üniversitesi Şeyhi'ne 'Cennette Squash kortları var mı?' diye soruyor. Şeyh tanrıya danışmak için bir kaç gün istiyor ve sonra Mübarek'i arayıp 'Bir iyi, bir de kötü haberim var' diyor. Mübarek 'Önce iyi haber' deyince, El Ezher şeyhi 'Cennette bir sürü squash kortu varmış.' yanıtını veriyor. Mübarek kötü haberi sorunca da şeyh 'Kötü haber, iki hafta sonrası için size bir maç almışlar' diyor."

Fisk, Mısır'da istihbarat servislerinin bu tür fıkralara göz yummasının ülkede ifade özgürlüğünün geliştiği anlamına gelmediğini söyleyerek devam ediyor:

"Şu ana dek bir halef atamayan Mübarek'in, 'La Vache qui rit' yani 'gülen inek' diye anıldığı günler geride kaldı ve sağlığı bozuldu."

BARADEY'İN ŞANSI YOK
Fisk, petrol anlaşmalarından, insan hakları ihlallerine, Mübarek rejimini eleştirdiği yazısında Mübarek'in olası haleflerinden Muhammed El Baradey'in şansını şu sözlerle değerlendiriyor;

'El Baradey ancak gerçekten demokratik olursa seçime gireceğini söyledi. Bu Nil'in ters yöne akmasını istemek gibi bir şey. Hükümetin seçim yolsuzluklarını yapanlar, Nasır'ın diktatörlüğünden bu yana, bu konuda doktora standartlarına ulaştı ve değişecek gibi de görünmüyorlar.

El Baradey 'iyi bir adam' gibi görünebilir. Ancak genelde yüzde 90'ın üzerindeki oyla firavunun seçildiği Mısır seçimleri, eski Birleşmiş Milletler silah denetçisini kucaklayacak gibi görünmüyor'

Sayfa Yükleniyor...