ASALA: Türkiye önünde sonunda dağılacak

Terör örgütü ASALA yeni yayınladığı bildiride, Türkiye topraklarından talebini yine dile getirdi.

Haberler 27.04.2010 - 17:50

47 türk diplomatı katleden Ermeni terör örgütü ASALA, 1915 olaylarının 95. ve örgütün 35. kuruluş yıldönümü nedeniyle Ermeni ajanslar aracılığıyla bir bildiri yayımladı.

ASALA, Türkiye'nin önünde sonunda dağılacağını iddia etti. Örgüt, Ermenilere ait olduğunu iddia ettiği toprakların kurtarılması gerektiği duyurdu.

1915 olaylarının 95. ve örgütün 35. kuruluş yıldönümü nedeniyle bildiri yayımlayan ASALA, "Güçlü saldırılarımız karşısında Türk  devleti paniğe kapıldı ve Ermenileri gözardı etme politikasını tekrar şekillendirmek zorunda kaldı" ifadesini kullandı.

'Türkiye'nin doğusunun Ermeni halkının bin yıllık yurdu' olduğunu iddia eden ASALA, 'bu toprakların kazanılması ve 'soykırımın' tanınması için mücadeleye devam edilmesi' çağrısında bulundu.

Bildiride, Erivan yönetiminin diasporayla uyumlu siyaset oluşturması da talep edildi.

Türkiye’nin önünde sonunda dağılacağı iddia eden örgüt bildirisinde özetle şu ifadeler yer aldı:

"Batı Ermenistan’ın kurtarılmasına yönelik mücadele 35 yıl önce somut faaliyet aşamasına geçti. 1975 yılında yeni mücadele dönemini başlattık ve laftan işe geçtik. Beklenmeyen, sert ve güçlü saldırılar karşısında Türk devleti paniğe kapıldı ve Ermenileri gözardı etme politikasını tekrar şekillendirmek zorunda kaldı. Katledilen halkın çocukları, Türkiye ile güç diliyle konuşmaya başladı. Böylece tüm dünya kamuoyu Ermeni halkının halen yaşadığına ve hakkını talep ettiğine tanık oldu.

Kaybolan 60 yılı geri götüremeyeceklerini anlayan genç Ermeniler halkı olumlu bir geleceğe götüreceklerine inandıkları için ölmeyi ve cezaevlerinde yıllarını geçirmeyi kabullendi. Ancak Diaspora ve Karabağ’da tanık olduğumuz şiddet olayları Ermenilerin yaşadıkları realiteye bir tepkiydi. Çünkü barış misyonlarının sonuç vermediğini gören bir halk, şiddete başvurmak zorundaydı.

Ermenistan ve Ermeni diasporasının tutum ve bakış açıları yaklaşmalıdır. Nüfuzu Türkiye’deki bir büyük kent kadar küçük olan bir Ermenistan devleti de kaliteli ve modern bir yapıya kavuşmalıdır. Böylece genç diaspora kuşaklarında Ermenistan’a sadakat duygusu pekişebilir. Oysa Ermenistan’daki diaspora görüşlerini dikkate almadan gerçekleşen her türlü siyasi değişim, çeşitli ülkelerle yaşayan Ermenilerin vatana bağlılık duygusuna zarar verecek."

Sayfa Yükleniyor...