Malezya ASEAN Zirvesi'ne ev sahipliği yapacak

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur 18-22 Kasım'da "27'nci Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Zirvesi"ne evsahipliği yapacak.

Anadolu Ajansı 17.11.2015 - 17:28

asean-zirve-obama-malezya171115.jpg

Zirvede, uluslararası terörizm, Güney Çin Denizi'ndeki kıta sahanlığı anlaşmazlıkları ve bölgede her yıl tekrarlanan orman yangınları gibi konuların gündeme gelmesi bekleniyor.

ASEAN Zirvesi'ne aralarında ABD Başkanı Barack Obama, Çin Başbakanı Li Kıçiang ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin de bulunduğu liderlerin katılması bekleniyor.

Yaklaşık 3 bin delegenin de yer alacağı zirvenin en önemli gündem maddelerinden birisini de 31 Aralık 2015'te yürürlüğe girmesi beklenen "ASEAN Ekonomik Topluluğu" çalışmaları oluşturuyor. Zirvenin son gününde üye ülkelerin liderleri, ASEAN Ekonomik Topluluğu belgesini de imzalayacak.

Zirvede ele alınacak bir diğer önemli konu ise kuş gribiyle mücadele olacak. Toplantıya katılan ülkelerden Japonya, kuş gribiyle mücadelede şimdiye kadar yaptığı 2.2 milyon dolarlık yardımı, 135 milyon dolarlık ilave bir yardımla sürdüreceğini açıkladı.

Zirvede ayrıca, ASEAN'ın gelecek on yılını belirleyecek politikaları içeren belge de imzaya açılacak.

Etkinlik sırasında, "ASEAN Diyalog Ortakları", "ASEAN Genç Liderler Zirvesi", "ASEAN İş ve Yatırım Zirvesi", "ASEAN Kadınların Sesi: Kırsal Bölge Kadınlarının İş Fırsatlarını Keşfi" başlıklı toplantılar da yapılacak.

Zirve sırasında Asya ülkeleri arasındaki ekonomik ilişkiler de ele alınacak. Çarşamba günü Japonya, Çin, Hindistan, Güney Kore, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerin de katılacağı "Doğu Asya Ülkeleri Birliği" adı altında yapılacak toplantıda, Asya ve Pasifik ülkelerinde daha iyi bir ekonomik entegrasyon sağlanması ve uzun vadede Avrupalıların yaptığının benzeri bir ortak pazar hedefleniyor.

ASEAN, 1967 yılında Tayland'ın başkenti Bangkok'ta, Endonezya, Malezya, Filipinler, Singapur ve Tayland arasında Bangkok Deklarasyonu'nun imzalanmasıyla kuruldu.

Birlik, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmenin desteklenmesinin yanı sıra bölgesel barışın ve güvenliğin artırılmasını amaçlıyor.

Sayfa Yükleniyor...