Asil Nadir davasının seyri belli oluyor

Asil Nadir, İngiltere'de bu hafta mahkeme önüne çıkacak. Ön duruşmada davanın seyri belirlenecek.

Haberler - Anadolu Ajansı 30.08.2010 - 16:21

Asil Nadir davasının seyri belli oluyor

Kıbrıslı Türk işadamı Asil Nadir, bu hafta İngiltere'nin başkenti Londra'daki "Old Bailey" Ağır Ceza Mahkemesi'nde ön duruşma için yargıç önüne çıkacak.


17 yıl önce yolsuzlukla suçlandığı dava öncesinde KKTC'ye kaçan ve geçen hafta İngiltere'ye dönen 69 yaşındaki Nadir ile ilgili cuma günü yapılacak ön duruşmada, davanın bundan sonraki seyri belirlenecek. Nadir'in KKTC'de bulunması dolayısıyla dava askıda olduğu için, bu haftaki duruşmayla yeni bir hukuk sürecinin başlaması bekleniyor.

Bu arada İngiliz basını Nadir'le ilgili haberlere geniş yer vermeye devam ediyor.

Guardian gazetesi bugünkü sayısında, İngiltere'de koalisyon hükümetinin büyük ortağı Muhafazakar Parti'nin dava sonucu Nadir'in dolandırıcılıktan suçlu bulunması halinde, geçmişte alınan 440 bin sterlinlik bağışı geri verebileceğini yazdı.

34 milyon sterlinlik yolsuzluk yapmakla suçlanan Polly Peck adlı şirketin eski sahibi Asil Nadir'in İngiltere'de tutuksuz yargılanmak için yaptığı başvuru geçen ay sonunda İngiliz "Old Bailey" Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti.

Elektronik, gıda ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren Polly Peck şirketi, 1980'li yıllarda Londra borsasında en hızlı büyüyen şirketlerden biri olmuştu.

Asil Nadir, 1990 yılında Sunday Times gazetesinin İngiltere'nin en zenginleri listesinde 36. sırada yer almıştı. Ancak İngiltere Ağır Dolandırıcılık Masası'nın, Nadir'in şirketi Polly Peck'le bağlantılı bir şirketi dolandırıcılık şüphesiyle basması sonucu, şirketin hisseleri hızla değer kaybetmiş ve şirket 1991 yılında iflas etmişti.

Sayfa Yükleniyor...