"Ulusal Kurtuluş Komitesi" isimli aşırı sağcı grubun amacı, Bulgaristan-Türkiye sınırını yasadışı yollarla geçen sığınmacıları durdurmak.

Grubun kurucularından Vladimir Rusev, sınırı Avrupa ve ABD'nin çıkarları aleyhine çalışan suçlu ve teröristlere karşı koruduklarını öne sürüyor. Rusev, DAEŞ militanlarının sığınmacı kılığına girip Avrupa'ya geçtiğini ve Bulgaristan'daki müslümanları radikalleştirme tehlikesi taşıdıklarını da iddia etti. Aralarında müslümanların da olduğu komite üyeleri ormanlık bölgede bir araya geliyor ve sınır boyunca devriyeye çıkıyor. Çeşitli eğitimler de alan komite üyelerine bıçak kullanma ve arazide iz sürme gibi beceriler öğretiliyor.

Komite, gerçek sığınmacıları ve Suriye'deki iç savaştan kaçanları hedef almadıklarını söylüyor. Şimdiye kadar yüzlerce sığınmacı yakaladıklarını öne süren komite, yakaladıkları göçmenleri Türkiye'ye geri gönderiyor ya da Bulgar yetkililere teslim ediyor. Varlığı yetkililer tarafından bilinen bu gruba karşı şimdiye kadar bir soruşturma başlatılmadı.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ise daha önce komiteyi ziyaret ettiğini ve onları tebrik ettiğini açıklamıştı. Gruba Bulgarların yanı sıra Hollanda ve Fransa'dan da aşırı sağcılar katılmış.

Örgüte farklı ülkelerden destek vermek isteyenlerse kurşun geçirmez yelek, gece görüş dürbünleri ve drone gibi bağışlar göndermiş.