'Asırlarca baskı gördük artık sesimiz duyulsun'

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Süleymaniye şehrinde gerçekleşen medya çalıştayında, bölgeden ve Türkiye’den katılan kadın gazeteciler toplumsal barışta medyanın rolünü konuştu. Kürt kadın gazetecilerle yazdıkları konuları ve yaşadıkları zorlukları konuştuk.

'Asırlarca baskı gördük artık sesimiz duyulsun'

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı ve Medialog Platformu’nun düzenlediğini ‘Türkiye- Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Kadın Gazeteciler Medya Çalıştayı’ Kuzey Irak’ın Süleymaniye şehrinde gerçekleşti.

Süleymaniye’de kurulan ‘Medyada Kadın Geliştirme Örgütü’nün ev sahipliğinden gerçekleşen programda her iki bölgeden katılan kadın gazeteci meslektaşlar, toplumsal barışta medyanın rolü ve kadın gazetecilerin yaşadığı zorlukları konuştu.

Kürdistan Kadınlar Sendikası Başkanı, "Biz asırlarca baskı gören ve acı çeken bir millet olarak başkalarının sesi bize gelsin bizimki de onlara gitsin diye bekledik. 91 ayaklanmasından sonra özgürlük kazandık. Sonra sesler ve renkler belli oldu. Her türlü rengi ve ırkı kabul ediyoruz. Bugünkü çalışma bu işin bir parçasıdır" diyerek bu programa katılmaktan duydukları memnuniyeti ifade etti.

50 gazetecinin katıldığı yedi saat süren çalıştayda çok soru soruldu ancak pek azı cevap buldu. Türkiye’den katılan gazetecilerin devlet ve hükümetin medya üzerindeki baskısını çekmesini isterken, Kürt gazetecilerin ise devletten destek istemeleri dikkat çekici bir noktaydı.

Süleymaniye Üniversitesi’nden Doktor Nezaket Hüseyin, herkesi kucaklayan modern bir medyaya ihtiyaç duyulduğunu belirtti. “Medya ve Barış’ oturumuna moderatörlük yapan Balçiçek İlter ise “Herkesi kucaklayan bir medya hayalinden vazgeçip elimizdeki medyanın dilini nasıl düzelteceğiz onu tartışmalıyız” dedi.

KADIN KONFERANSINA ERKEK ENGELİ
Dört oturumda gerçekleşen çalıştayın sonunda Kürdistan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Karwan Anvar, sonuç bildirgesinin yayınlanmasına itiraz etti. Kürt gazetecilerin de Enwer’e destek çıkmasına sinirlenen Türk kadın gazeteciler, kadınlar için oluşturulan platforma bir erkeğin müdahil olmasını protesto etti. Çalıştay, sonuç bildirgesi yayınlanmadan sona erdi.

Çalıştay devam ederken Kürt kadın gazetecilerle yaptıkları çalışmaları ve yaşadığı mesleki zorlukları konuştuk.

Çalıştay moderatörlerinden Fadime Özkan, Chiro Şehap ve Nezaket Hüseyin Çalıştay moderatörlerinden Fadime Özkan, Chiro Şehap ve Nezaket Hüseyin

'SOSYAL MEDYA KADINLARI GÖRÜNÜR KILIYOR'

Chiro Şehap 17 yıldır gazetecilik yapıyor ve aynı zamanda Süleymaniye Üniversitesi iletişim bölümünde öğretim üyesi.

Kadın gazeteci olarak ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz?
Bizlere bir erkek gibi fırsat verilmiyor. Her zaman bir kadın için ailesi daha önemlidir. Kurumlar, örf ve adetlerin baskıları kadınların yeteneklerini sınırlandırıyor. Ancak artık iletişim fakültesindeki öğrencilerimizin yarısı kız, belki de bu kadınların isyanı oldu. Haberler akşam yayınlandığı için kadınların yapamayacağı düşünülüyor.

Bölgedeki internet gazeteceliği ne durumda? Sosyal medyayı kullanıyor musunuz?
Sosyal medyada sağlanan eşitlikçi ortam kadınları daha çok görünür kılıyor. Zaten birçok kadın ve özellikle öğrenciler sosyal medyayı kullanıyor. Teknoloji artık çok gelişti. Bugün herkes gazeteci. Sosyal iletişim bu konuda seferber edilebilir. İnternet medyası ise burada çok gelişmiş durumda. Hatta o kadar ki yazılı medyayı bitirmek üzere. Bazı gazeteler kapandı.

İktidar gazetecilerin yazdıklarına müdahale ediyor mu?
Böyle bir şey yok. İktidarın da kendi basını var. İstediği zaman kendi medyasından kendini savunabiliyor.

Çalıştayı nasıl buldunuz?
Başarılı geçtiğini düşünüyorum. Gözlemlediğim kadarıyla Türkiye’de özgür bir medya var ancak İslamcılar ve laikler arasında bir çatışma olduğunu düşünüyorum.

'TEMBELLİKTEN HABERLERİ İNTERNETTEN OKUYORLAR'

Hana Shwan, kadınlar için özel olarak hazırlanan Rewan Gazetesi’nin baş editörü

Yazdıkları yüzünden hapse giren gazeteci var mı?
Böyle bir durum yok ama şikayetler nedeniyle davalar açılıyor. Mesela benim hakkımda dört kere şikayet geldi.

Kadınları için özel bir gazete olarak onlar için özel eğitimler düzenliyor musunuz?
Bu işi seven ve yapmak isteyen kadınlar bize geliyor ve biz de onlar için kurs açıyoruz. Bazıları kalmak istiyor ve bizimle çalışmaya devam ediyor. Büyük kanallarda çalışan birçok kadın var, onları biz yetiştiriyoruz.

Bu bölgede yaşayanlar haberleri gazeteden mi yoksa internetten mi okumayı tercih ediyor?
İnsanlar tembellikten haberleri internetten okumaya başladı. Biz gazetemizi parayla satmıyoruz. İnterneti olmayan, uzak yerlere gönderiyoruz.

Ücretsiz dağıtıyorsanız bunu kim destekliyor?
Siyasi partiler ve bazen zengin işadamları gazetemizi destekliyor.

'BARIŞ TARAFINDAYIZ'

Nezaket Hüseyin, 16 yıldır gazetecilik yapıyor ve Süleymaniye Üniversite iletişim bölümünde akademisyen olarak çalışıyor.

Siz ve meslektaşlarınız sosyal medyayı kullanıyor mu?
Evet. Siyasi partilerin medyası belli bir ideolojiye bağlı çalışıyor. Ekonomik güç insanları birbirine düşürüyor. Ancak sosyal medyada böyle bir hiyerarşi yok, sınıflar yok oluyor ve herkesi görünür kılıyor. Bu yüzden bizim için önemli.

Türkiye’de devam eden barış süreci hakkında ne düşünüyorsunuz?
Biz de barış tarafındayız ve gelişmeleri önemsiyoruz. Kadın gazeteciler bu süreçte aktif bir rol oynayabilir.

Hangi konular üzerine yazıyorsunuz?
Milli kimlik ve kadın sorunları üzerine yazıyoruz. Bu topraklarda farklı milletler ve dinler birlikte yaşadı. Bunun önemini vurguluyoruz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...