'Aşk Geçidi' kurbanları için 21 mum

Almanya'da bir hafta önce düzenlenen "Aşk Geçidi"nde çıkan izdihamda hayatını kaybeden 21 kişi için cenaze töreni düzenlendi.

Anadolu Ajansı 31.07.2010 - 18:12

'Aşk Geçidi' kurbanları için 21 mum

"Aşk Geçidi"nde geçtiğimiz hafta hayatını kaybedenler için Duisburg kentindeki Salvator Kilisesi'nde tören düzenlendi.

Törene, Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, eşi Bettina Wulff, Başbakan Angela Merkel, Fedral Meclis Başkanı Norbert Lammert, Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Kuzey Ren Vestfalya eyaleti Başbakanı Hannelore Kraft ve diğer parti temsilcileri, olayda yaralananlar ve kurbanların yakınları katıldı.

Törenden önce olay yerinden bir mum ve taziye defteri kiliseye getirildi.

Duisburg Belediye Başkanı Adolf Sauerland'ın katılmadığı tören sırasında olayda hayatını kaybeden 21 kişi için 21 tane mum yakıldı.

Kentin çeşitli kiliselerinde ve Duisburg Stadı'nda kurulan dev ekranlar ile kamuoyunun töreni izlemesi sağlandı.

Yaklaşık 2 bin kişinin yer aldığı statta da santra yuvarlağına dev bir haç konuldu ve 21 tane mum yakıldı.

Protestan Kilisesi Konseyi Başkanı Nikolaus Schneider yaptığı konuşmada, hayat sevincinin yaşandığı festivalin ortasında ölümün kötü yüzünü gösterdiğini belirtti.

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Hannelore Kraft olayla ilgili çok sayıda soru olduğunu, bu sorulara yanıt bulunması gerektiğini söyledi.

Kraft, Kuzey Ren Vestfalya eyaleti olarak hızlı ve bürokratik işlemler olmadan ölenlerin yakınlarına ve yaralananlara yardım edeceklerini sözlerine ekledi.

Duisburg kentinde 24 Temmuz'da düzenlenen ''Aşk Geçidi'' sırasında çıkan izdihamda 21 kişi hayatını kaybetmiş, 500'ün üzerinde kişi yaralanmıştı.

Öte yandan; Almanya Cumhurbaşkanı'nın izdiham sırasında mahsur kalanlara gönüllü olarak yardım edenleri ödüllendireceği belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...