İsrail donanmasının Gazze'ye yardım taşıyan gemilerden Mavi Marmara'ya düzenlediği baskınla ilgili soruşturmayı yürüten Turkel Komisyonuna ifade veren İsrail Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi, bir kez daha İsrail askerlerinin tavrını savundu.

İkinci kez komisyona ifadeye vermeye çağrılan Aşkenazi, İsrail basınına yansıyan açıklamalarında, operasyona katılan askerlerle gurur duyduğunu belirterek, sonuçların onların faaliyetlerini haklı gösterdiğini iddia etti.

Askerlerin, 'zarar verilmemesi gereken kimseye zarar vermediklerini' öne süren Aşkenazi, askerlerin, kendilerine saldıranlara karşılığının 'ölçülü' olduğunu ve hassasiyet içinde hareket ettiklerini savunarak, askerlerin karşısında 'saldırıya ve geminin ele geçirilmesini önlemeye yönelik kararlı bir organize hareket bulunduğunu' söyledi.


İsrail Genelkurmay Başkanı Aşkenazi, komisyon başkanı Yaakov Turkel'in "Helikopterler geminin üzerinde durur ve askerler gemiye indirilirken neden şok bombaları kullanılmadı?" sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Bir geminin üzerinde havada asılı kalıp askerleri aşağıya indirmek kolay iş değildir. Bu evlerin çatısına indirme yapmaya benzemez. Ayrıca, şok bombalarını askerleri indirmeye başlamadan kullandık."

MAVİ MARMARA'DAKİLERE ÇAĞRI
Öte yandan, Turkel Komisyonundan yapılan açıklamada, 31 Mayısta gemide bulunanlara genel bir çağrı yapılarak, isteyen herkesin komisyon önünde ifade vermeye gelebileceği belirtildi. Açıklamada, konuyla ilgili komisyonun çalışmalarına ışık tutacak ilgili kimselerin, komisyon sözcüsü Ofer Lefler ile bağlantıya geçmeleri istendi.