İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Ahmedinejad, İspanyol resmi televizyonu TVE'ye verdiği demeçte, "Halkın bombalanması kabul edilemez, bu cezalandırmalı" dedi. İran cumhurbaşkanı açıkalamasında , Muammer Kaddafi'yi de eleştirdi, fakat olası bir dış askeri müdahaleye karşı olduğunun altını çizdi.

ABD ve Avrupa'yı, "bir yandan demokrasiyi savunup, diğer yandan diktatörlere destek vermekle" suçlayan Ahmedinejad, "Diktatörlere destek veren ABD ve Avrupa, kendini demokrasinin öncüsü ilan ediyor. Böyle bir şeyi ilan etmek utanç verici" diye konuştu.

Ahmedinejad, şunları kaydetti:

"Eğer Libya'nın işlerine dışarıdan müdahale edilmezse, Libya halkının geleceğiyle ilgili karar verebileceğini düşünüyorum. Batının yapacağı her türlü müdahale durumu daha karışık hale getirecektir. Batılılar, sömürgeci yaklaşımı bir kenara bırakmak zorundalar. Önümüzde binlerce ölümü ardında bırakan Irak ve Afganistan örnekleri var. İşgalden sonra bu ülkelerde çok daha fazla insan öldü. Irak'ta 1 milyona yakın kişi öldürüldü. Dünyanın neresinde olursa olsun egemenliğin sahibi halklardır ve yöneticiler halkların haklarına saygı göstermeliler."

‘BURADA SÖRULARI GAZETECİLER SORAR’

Bu arada röportaj sırasında, TVE'nin İspanyol kadın gazetecisi Ana Pastor ile İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad arasındaki diyaloglar dikkati çekti. "İran'da nasıl bilmiyorum, ama İspanya'da soruları gazeteciler sorar" diyen İspanyol gazeteciye Ahmedinejad , "Benim sizi ikna etmeye çalışmak gibi bir niyetim yok. Siz sorularınızı sorarsınız, ben de kendime göre yanıtlarım" cevabını verdi.