'Asrın Davası'nı izleyecek Türk gazeteleri

Almanya'da Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde görülecek "Nasyonal Sosyalist Yeraltı" (NSU) terör örgütü davasını izleyecek basın mensupları için kura çekildi. Davayı Türkiye'den Hürriyet, Sabah, El Cezire Türk , İhlas Haber Ajansı ve Evrensel izleyecek.

29.04.2013 - 16:11

'Asrın Davası'nı izleyecek Türk gazeteleri

Almanya'da 6 Mayıs'ta başlayacak NSU terör örgütü davasını izleyecek yerli ve yabancı yayın kuruluşları kura sonucu belirlendi. Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi tarafından çekilen kura Noter Dieter Mayer gözetiminde yapıldı.

TÜrkiye'den davayı izleyecek yayın kuruluşları da belirlendi. Hürriyet, Sabah, İhlas Haber Ajansı,  El Cezire Türk  ve Evrensel kura sonucu davayı izlemeye hak kazandı.

Davayı izlemeye hak kazanan Alman yayın kuruluşlarından bazıları ise şunlar: Bild, Der Spiegel, Focus, Sonntag aktuell, Süddeutsche Magazin, Allgeauer Zeitung, Passauer Neue Presse, Pforzheimer Zeitung, Sachsische Zeitung, Oberhessische Presse Marburg ve Lübecker Nachrichten.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nin noter huzurunda düzenlediği çekilişe 324 basın ve yayın kuruluşu başvuru yaptı. 30 yayın kuruluşu akkredite koşullarını yerine getirmediği için çekilişe katılamadı.

8'i Türk 10 kşinin öldürüldüğü Nasyonel Sosyalist Yeraltı (NSU) davasını izlemek için basın ve yayın kuruluşlarına 50 sandalye ayrıldı. Söz konusu sandalyelerin 5'i haber ajansları, 10 yabancı kuruluşlar ve 35 Alman basını için ayrılmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...