NTV

Assange cinsel tacizle ilgili ifadeyi büyükelçilikte verecek

ntv.com.tr

Dünya
wikileaks assange ekvador110816.jpg

İsveç'te cinsel tacizle suçlanan WikiLeaks kurucusu Julian Assange, Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'nde İsveç savcılarına ifade verecek. Assange'ın ifade vereceği tarih ise henüz belirlenmedi.

İlişkili Haberler

İngiltere'nin İsveç'e iade kararı vermesi sonrası 2012'de Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'ne sığınan WikiLeaks kurucusu Julian Assange 4 yıl sonra İsveç savcılarına ifade verecek.

WikiLeaks'in Twitter hesabından yapılan açıklamada, İsveç'in 4 yıl sonra Ekvador Büyükelçiliği'nde Assange'ın ifade vermesini kabul ettiği belirtildi.

Ekvador Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da, "Önümüzdeki haftalarda Birleşik Krallık'taki Ekvador Büyükelçiliği'nde ifade için tarih belirlenecek" denildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın gizli belgelerini yayınladığı için ABD'nin kara listesinde bulunan WikiLeaks kurucusu Julian Assange, İsveç'te iki kadına cinsel tacizde bulunmaktan suçlanıyor.

Assange, İsveç'e giderek hakkındaki iddialara cevap vermeyi redderiyor çünkü bu ülkenin kendisini ABD'ye iade edeceğini savunuyor.

İngiltere'de mahkemenin 2012'de Julian Assange'ı İsveç'e iade kararı vermesinin ardından, WikiLeaks kurucusu Ekvador'un Londra'daki büyükelçiliğine sığınmıştı. Assange o tarihten beri elçilikte yaşıyor ve dışarı çıkamıyor.

ETİKETLER