Assange elektronik kelepçeyle

WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın İngiltere’deki bir  evde elektronik kelepçeye bağlı halde yaşadığı günlerin görüntüleri WikiLeaks tarafından dağıtıldı.

17.06.2011 - 14:08

Assange elektronik kelepçeyle

İngiltere’de 6 aydır ev hapsinde olan WikiLeaks kurucusu Julian Assange’ın elektronik kelepçeye bağlı halde yaşadığı günlerin videosu yayınlandı.

Basına Wikileaks yetkilileri tarafından gönderilen videoda, Assange’ın kaldığı evin çevresine İngiliz hükümeti tarafından kameralar yerleştirildiği iddia edildi. “Ev hapsi” başlığı altında yayınlanan videoda evin çevresine yerleştirilen 3 kameranın giriş çıkışları kaydettiği belirtildi.

WikiLeaks çalışanlarından Sarah Harrison Telegraph gazetesinin internet sitesinde yayınlanan videoda kameralardan birini gösterirken görülüyor.

'EVİMİN ÇEVRESİNDE NEDEN BU KADAR KAMERA VAR?'
Assange’ın evinde kaldığı arkadaşı Vaughan Smith ise, “Kamera uzmanı değilim ama bunların plakaların tespiti için koyulduğunu anlıyorum. Ülkede bir sürü kamera olduğunu biliyorum ama neden evimin çevresinde bu kadar çok var?” diye konuştu.

Görüntüler WikiLeaks tarafından dağıtıldı. Görüntüler WikiLeaks tarafından dağıtıldı.


5 dakikalık videoda, Assange ayak bileğindeki elektronik kelepçe ile görülüyor. Assange ayrıca videoda, her gün polis merkezine gidip rapor vermek zorunda olduğunu anlatıyor. Arkadaşları ise İngiltere hükümetini Assange’a, “kafese kapatılmış bir hayvan“ gibi davranmakla suçluyor.

Julian Assange, İsveç’te iki kadına cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle ev hapsine mahkûm edilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...