İlişkili Haberler


İsveç resmi haber ajansı TT'nin haberinde, İsveç'te taciz suçlamasıyla açılan 3 ayrı davanın Assange'ın ifadesinin aradan geçen 5 yıl içerisinde alınamaması nedeniyle 13, 14 ve 18 Ağustos'ta zaman aşımına uğrayacağı
belirtildi.

Julian Assange hakkında tecavüz suçlamasıyla açılan dava ise, 17 Ağustos 2020'de zaman aşımına uğrayacak. Dolayısıyla Assange'ın Ekvador'un Londra'daki büyükelçiliğindeki zorunlu ikameti devam edecek. 

İsveç savcılarının, WikiLeaks kurucusu Julian Assange'ın ifadesini İngiltere'nin başkenti Londra'da almayı teklif ettiği ancak Ekvador hükümetinin bu talebe olumlu yanıt vermediği ifade edildi.

Cinsel taciz davasının zaman aşımına uğraması nedeniyle açıklama yapan WikiLeaks kurucusu Julian Assange, İsveçli savcıların ifadesini almaya yanaşmadığını ileri sürdü. Assange, davanın bu şekilde zaman aşımına uğramasından hayak kırıklığı yaşadığını da söyledi.

Assange hakkında taciz suçlamasında bulunan İsveçli kadının avukatı Claes Borgström, davanın zaman aşımına uğrayacak olmasından dolayı müvekilinin biraz hayal kırıklığına uğradığını ancak 5 yıllık zaman zarfında çok yıprandığı için de bir yandan da davanın düşmesinden dolayı rahatladığını ifade etti.

İsveç'te cinsel taciz suçlamasıyla hakkında tutuklama kararı bulunan ve hakkındaki suçlamaları reddeden Julian Assange, İsveç'e iade edilmesi halinde ABD'ye gönderilmekten endişe ettiği için 19 Haziran 2012'de Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ne sığınmıştı.

İngiltere hakkında İsveç'e iade kararı bulunan Assange'ın Ekvador Büyükelçiliği'nden çıkarak başka bir ülkeye gitmesine izin vermiyor.

Ekvador Julian Assange'a siyasi sığınma hakkı vermişti.