İngiliz Times gazetesi, dün röportajını yayımladığı Wikileaks sitesinin kurucusu Julian Assange'ı bu sefer de başyazısına taşıdı. "Egonun varışı" başlıklı yazıda, Assange'ın Guardian gazetesinin İsveç'te kendisine getirilen cinsel taciz suçlamalarını yayınlamasına olan tepkisi ikiyüzlü ve manidar olarak tanımlanıyor.

Yazıda önce çıkan satırlar şöyle: "Wikileaks'in kurucusu kendisini karanlık uluslararası düzene karşı duran cesur bir birey olarak görmekten hoşlanıyor, ancak kendi kurumu bireylerin kaygılarına kesinlikle değer vermiyor. 2008 yılında wikileaks İngiliz Ulusal Partisi'nin aday listesini, kişilerin adresleriyle birlikte yayınlamıştı. Bu yılın geçtiğimiz aylarında ise, wikileaks Afganistan'da Amerikan ordusuyla birlikte çalışan muhbirlerin isimlerini ve evlerinin yerini yayınladı. Bütün bu kişiler de, Assange gibi bireyler. Ancak Assange'ın kendi özel hayatını bu kişilerinkinden ayrı tutması güvenirliğine gölge düşürüyor."

Assange’ı sayfalarına taşıyan bir başka İngiliz gazetesi de Independent oldu. Gazetenin haberine göre, Assange İngiliz yayınevi Canongate ile otobiyografisini yayınlamak üzere anlaşmaya vardı.

Haberde, Assange'ın, eğer İsveç'e iade edilmezse, Mart ayı itibariyle kitabın metnini bitireceği belirtiliyor.

Yayınevinin kitabın 50 ila 80 bin kopyasını satmayı umduğunu yazan haberde, Assange'ın kitabının wikileaks ile ilgili basılan ilk otobiyografi olmayacağı ve 27 Ocak tarihinde Assange'ın eski yardımcısı Daniel Domscheit'in anılarının yayınlanacağı da hatırlatılıyor.