Assange: İstihbarat bizi uyarmıştı

Hakkında tecavüz suçlamasıyla yakalama emri çıkarılan ardından zanlı olmadığına karar verilen Wikileaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange konuştu.

Haberler - Anadolu Ajansı 22.08.2010 - 15:32

Assange: İstihbarat bizi uyarmıştı

Gizli belgeleri yayınlayan WikiLeaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange, sitenin itibarını sarsmak için yapılan planlar konusunda Avustralya istihbaratının kendisini uyardığını söyledi.


İsveç yargısı Avustralyalı Assange hakkında tecavüz suçlamasıyla yakalama kararı çıkarmış ancak daha sonra adli makamlar tutuklama emrini iptal etmişti.

Assange bugün El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, ''Ayın 11'inde Avustralya istihbaratı bizi, bu tür şeylerle karşılaşmayı beklememiz konusunda uyarmıştı. İstihbaratın bu tür şeylerin başımıza gelebileceği konusunda kaygıları var'' dedi.

Hakkındaki suçlamanın istihbarat operasyonu olduğu konusunda ellerinde doğrudan bir delil bulunmadığını belirten Assange, bununla birlikte durumun rahatsız edici olduğunu söyledi.

Suçlamaların WikiLeaks'in çalışmalarını durdurmayacağını söyleyen Assange, yeni Pentagon dosyalarının yayınlanmasıyla ilgili soruya karşılık ''iki ila dört hafta içinde'' diye cevap verdi.

WikiLeaks, web sunucularının çoğunu, gazetecilerin kaynaklarını koruma konusunda dünyadaki en sıkı yasalara sahip ülkelerden biri olan İsveç'te tutuyor.

Sayfa Yükleniyor...